Ekumeniczna modlitwa o pomyślność dla Europy na szczycie Kotarza
O pomyślność i Boże błogosławieństwo
dla Europy kilkuset wiernych różnych wyznań chrześcijańskich
modliło się w niedzielę na szczycie góry Kotarz w Beskidzie Śląskim.
28.09.2008 | aktual.: 28.09.2008 22:29
Latem tego roku powstał tam ołtarz europejski - zbudowany z inicjatywy proboszcza luterańskiej parafii ze Szczyrku, księdza Jana Byrta. Przed niedzielnym nabożeństwem kamienną budowlę pobłogosławił biskup diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko- augsburskiego Paweł Anweiler.
Kiedy będziemy stawać u tego stołu - u ołtarza Pańskiego, niech nasza myśl i nasza modlitwa płynie do Boga i ogarnia najdalsze zakątki naszego kontynentu - powiedział bp Anweiler. Niech więc też to miejsce będzie dla nas jak gniazdo jaskółki, gdzie nabywamy bezpieczeństwa i uczymy się życia w pokoju - dodał.
Ważne, byśmy mogli się łączyć w jeden chór i wielbić Boga. Proszę spojrzeć na te góry dookoła. To niesamowite, że możemy być w takim kościele- powiedział dziennikarzom biskup.
Na Kotarz dotarli m.in. duchowni i wierni ze Śląska Cieszyńskiego - ewangelicy i katolicy. Przybyli też zaproszeni przez ks. Byrta europosłowie Jerzy Buzek i Grażyna Staniszewska oraz samorządowcy. Kapelan prezydenta RP ks. Roman Indrzejczyk odczytał przesłanie Lecha Kaczyńskiego i przekazał prezent - kielich liturgiczny.
Ekumeniczne nabożeństwo rozpoczęło się sygnałem góralskich trombit i odśpiewaną przez chór pieśnią "Gaude Mater Polonia". Podczas ceremonii chór odśpiewał też polską wersję europejskiego hymnu - "Ody do radości". Wierni razem odmówili m.in. "Ojcze nasz". Wszyscy dostali silikonowe opaski na rękę z wersetem biblijnym i flagą Unii Europejskiej.
Dziękujemy Ci, poświęciliśmy dzisiaj ten dzień dla Twojej sprawy. Wyszliśmy tak, jak apostołowie z Tobą na górę i musimy wszyscy razem powiedzieć: dobrze nam tu być, Panie. Dobrze nam tu być razem - modlił się inicjator budowy ołtarza na Kotarzu.
Zbudowany według jego pomysłu ołtarz ma biblijne wymiary 2,5 na 1,5 metra. Powstał z kamieni, które ksiądz otrzymał od wiernych - przywiezionych ze wszystkich krajów Europy, ale też innych części świata m.in. z Sahary, Brazylii, Izraela, Birmy, Spitzbergenu czy ruin World Trade Center w Nowym Jorku. Zawiera też fragment meteorytu i ziemię z Czarnobyla.
Ksiądz Jan Byrt słynie z nieszablonowych pomysłów. Poza budową ołtarza, z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Duchowny podczas nabożeństw używa kielicha - repliki legendarnego świętego Graala.
W ramach akcji ewangelizacyjnych własnego pomysłu rozdawał biblie oraz opaski na rękę z cytatami z niej. Zainicjował też akcję przekazywania używanych nart uboższym. Jak deklaruje, podobną modlitwę - o boże błogosławieństwo i pomoc dla Europy - zamierza odprawiać na szczycie Kotarza (974 m n.p.m.) co roku.