Trwa ładowanie...
d1stfj9

Ekstremalna pogoda w Europie. We Włoszech deszcze i burze, w Portugalii i Grecji upały i pożary

Pogodowe szaleństwo nad całą Europą. Wichury i burze na północy Włoch zalały campingi i sparaliżowały dostawy prądu. Za to w Grecji i Portugalii szaleją pożary. Warto wziąć to pod uwagę planując wakacyjny urlop.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Samochód uwięziony podczas powodzi w Hiszpanii (PAP/EPA, Fot: SERGIO G. CANIZARES)
d1stfj9

W Polsce IMGW wydał ostrzeżenia 3 stopnia dla województwa lubelskiego i podkarpackiego. Przestrzega przed upałem oraz gwałtownymi opadami deszczu z gradem. Maksymalna temperatura na tych terenach może dobić do 35 stopni Celsjusza. Ale to co dzieje się w polsce, dzieje się w całej Europie.

Silne burze, połączone z wichurami, deszczem i gradem przeszły nad północnymi Włochami, wywołując poważne szkody.

To nagranie może uratować Ci życie!

W północno-wschodnich regionach Włoch 70 tys. osób było bez prądu. Campingi na wybrzeżu Adriatyku w pobliżu Wenecji zalała woda, powalone zostały drzewa. Kilka osób zostało rannych. Około 50 osób z regionów dotkniętych kataklizmem udało się do szpitali, po tym jak przez miejscowości Caorle, Jesolo i San Michele al Tagliamento na wybrzeżu Adriatyku przeszła trąba powietrzna.

d1stfj9

- Ludzie zostali poranieni przez przedmioty porwane przez wiatr. Były to lekkie obrażenia - donosi agencja informacyjna ANSA.

PRZECZYTAJ - Nawałnica przeszła nad Pomorzem. Dwie osoby nie żyją

Jak podaje dziennik "Corriere della Sera", szkody w regionie Veneto szacowane są na kilka milionów euro. W miejscowości Portogruaro wiatr zerwał dach supermarketu, w Caorle powstały szkody w lokalach mieszkalnych i zabudowaniach przy plaży.

Ekstremalne warunki pogodowe w Austrii

Porywisty wiatr i burze przeszły także nad Austrią i Węgrami. Jak podaje Centralny Urząd Meteorologii i Geodynamiki, wiatr nad Austrią dochodził do 130 kilometrów na godzinę. Straż pożarna wyjeżdżała do akcji ratowniczych ze względu na lawiny błota, powalone drzewa i zalane ulice.

d1stfj9

Na campingu w Karyntii wiatr przewrócił kilka wozów campingowych. Trzy osoby, w tym jedno dziecko, zostały ranione przez spadające gałęzie drzew. Szkody wywołane przez burze i wiatry spowodowały wstrzymanie komunikacji kolejowej w Burgenlandi i Dolnej Austrii.

Zamknięta została autostrada A4, ponieważ drzewa torowały jezdnie.

Ofiara śmiertelna na Węgrzech

Na zachodzie Węgier ponad 100 tys. domostw było bez prądu. Wstrzymano wiele połączeń kolejowych z Austrią. W miejscowości Kenez na jeden z samochodów runął dach domu. Osoba siedząca w pojeździe poniosła śmierć.

d1stfj9

Także w Czechach i w Słowacji silny porywisty wiatr wywołał liczne szkody. Zablokowane były trasy kolejowe i drogi. Straż pożarna wyjeżdżała do akcji ratunkowej ponad 700 razy.

Prawie 110 tys. domostw na Południowych Morawach było okresowo bez prądu, ponieważ uszkodzone zostały przewody wysokiego napięcia.

Fala upałów w Portugalii i Grecji

Natomiast w Portugalii w dalszym ciągu panują upały i susza. Jak podają służby obrony cywilnej, obecnie ponad 2100 strażaków jest w akcji, walcząc z prawie 170 pożarami.

d1stfj9

Najtrudniejsza sytuacja panuje na północny-wschód od Lizbony. W powiecie Abrantes trzeba było ewakuować cztery wsie dotknięte pożarami. W czerwcu dramatyczne pożary w centralnej Portugalii wywołały śmierć 64 osób.

Także Grecja cierpi na skutek upałów. Temperatury dochodzą tam do ponad 40°C, a straż pożarna wciąż walczy z pożarami. Na północy Grecji w weekend nastąpić ma zmiana pogody, która przynieść ma sztormy, burze i grad.

Autor: dpa / Małgorzata Matzke

Przeczytaj także:

Niemieckie miasta walczą ze zmianami klimatycznymi

Anomalie pogodowe. Najcieplejszy marzec od 1881 roku

d1stfj9

Podziel się opinią

Share

d1stfj9

d1stfj9
Więcej tematów