PolskaEkstradycja groźnego przestępcy

Ekstradycja groźnego przestępcy

Groźny przestępca Emil F., który w latach 80. stał na czele gangu odpowiedzialnego za dokonanie wielu brutalnych napadów na terenie ówczesnego woj. szczecińskiego, został przewieziony do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie się ukrywał - poinformowała Komenda Główna Policji.

30.11.2004 | aktual.: 30.11.2004 14:42

Gang Emila F. włamywał się do prywatnych mieszkań i, torturując domowników, zabierał pieniądze i kosztowności. Podczas jednego z takich napadów F. udusił właściciela mieszkania, a jego żonę torturował m.in. polewając ją wrzątkiem. Wraz ze swoimi kompanami ukradł wówczas 250 tys. złotych.

Za to właśnie zabójstwo w 1982 r. trafił do więzienia w Rawiczu na 25 lat.

Dziewięć lat później za dobre sprawowanie wyszedł na przepustkę i uciekł. W trakcie pobytu w zakładzie karnym przygotowywał się do późniejszej ucieczki. Świadczy o tym choćby to, że wystąpił o paszport i otrzymał go.

Początkowo poszukiwali go policjanci z Zielonej Góry, od 2001 roku funkcjonariusze Zespołu Poszukiwań Celowych w Komendzie Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim. Poszukiwania rozpoczęli w Niemczech gdyż wszystko wskazywało na to, że właśnie tam F. może się ukrywać. Do sprawy włączyli się też niemieccy policjanci. Ustalili, że poszukiwany przestępca przyjechał do Niemiec w październiku 1992 r., wystąpił też o obywatelstwo niemieckie i je otrzymał w maju 2001. Nie był też notowany przez niemiecką policję.

Od tego momentu sprawa nabrała tempa. Włączyli się do niej policjanci z niemieckiego wydziału poszukiwawczego oraz Interpol, który rozpoczął międzynarodowe poszukiwania na terenie Europy. Ustalono miejsce pobytu Emila F. w Niemczech, zdobyto informacje pozwalające na identyfikację przestępcy i pościg za nim - wyjaśniła rzeczniczka komendanta głównego policji młodszy insp. Alicja Hytrek. Dodała, rozpoczęły się też procedura pozbawienia F. niemieckiego obywatelstwa.

F. zdołał jednak uciec. Okazało się, że tym razem ukrywa się w Dallas w Stanach Zjednoczonych. Dzięki współpracy z FBI, został zatrzymany w lutym. Poszukiwany przez 12 lat przestępca, w konwoju policyjnym wrócił we wtorek popołudniu do Polski by dokończyć odsiadywanie wyroku za zabójstwo.

Jak poinformowała Hytrek, w ciągu 11 miesięcy tego roku w ramach umów międzynarodowych polska policja przejęła i przekazała 165 osób. Jak dodała, w tym czasie przetransportowano do Polski w ramach ekstradycji 24 przestępców, 16 osób zostało przywiezionych "do odbycia kary" (chodzi o osoby, które popełniły przestępstwa na terenie innych państw, zostały tam skazane a odbywają karę w Polsce), a 11 w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania. Pozostałe 114 osób przejmowane były na przejściach granicznych - wyjaśniła.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)