Ekspozycja Skarbu Głogowskiego we wrześniu
Na wrzesień planowane jest udostępnienie dla
zwiedzających Skrabu Głogowskiego - słynnego znaleziska z 2004
roku - poinformował dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie Leszek Lenarczyk.
Jak wyjaśnił, na ekspozycji będzie można oglądać około 1800 najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych monet, które wchodziły w skład liczącego w sumie 5,5 tys. monet znaleziska.
Monety, które mają znaleźć się na wystawie, są już przygotowane. Jesteśmy w trakcie opracowywania ostatecznego wyglądu ekspozycji. Z uwagi na wagę odkrycia - należącego do największych w powojennej historii Głogowa i Dolnego Śląska - będzie to ważne wydarzenie kulturalne - podkreślił Lenarczyk.
Muzeum w Głogowie przygotowało już odpowiednie wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie organizacji historycznej wystawy.
Chcemy, aby towarzyszył jej katalog, w którym znajdzie się opis Skarbu. Będą tam umieszczone szczegółowe informacje na temat najcenniejszych monet - powiedział dyrektor.
Skarb Głogowski odkryto w sierpniu 2004 roku podczas rutynowych badań archeologicznych prowadzonych na terenie głogowskiego Starego Miasta. Znaleziono wtedy 273 złote monety, 300 srebrnych oraz blisko 5 tys. drobnych monet - krajcarów. Wstępnie oceniono, że odnalezione monety pochodzą z lat 1555-1648. Wśród monet są takie pochodzące z terenów Europy Zachodniej, m.in. landów niemieckich, Niderlandów czy Węgier. Są także monety polskie.
Przez kilkanaście miesięcy przy zastosowaniu nieinwazyjnych metod, czyli poprzez zanurzanie w nieagresywnych środkach chemicznych, monety były oczyszczane z nalotów. Następnie zostały powleczone mikroskopijną warstwą parafiny, która ma zapobiec korozji.
Żmudna konserwacja wszystkich ponad 5,5 tys. monet, w tym najmniej cennych i najbardziej zaśniedziałych krajcarów, zajmie jeszcze około dwóch lat.
Ponieważ skarb pochodzi z okresu wojny trzydziestoletniej i jest bardzo bogaty, historycy sądzą, że w ziemi musiał go ukryć majętny mieszkaniec Głogowa, być może przeznaczając jego zawartość na "czarną godzinę".