Trwa ładowanie...
d3retmk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ekspert: Putinowi nikt nie wierzy. Na Ukrainie brak zaufania w porozumienie

Zawarte w Mińsku porozumienie o zawieszeniu broni w Donbasie nie wywołuje na Ukrainie zaufania. - Terroryści nie wstrzymają ognia - ocenił ukraiński politolog Wołodymyr Cybulko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: Alexei Nikolsky/RIA NOVOSTI)
d3retmk

- Terroryści nie zawieszą broni, a prezydent Rosji Władimir Putin powie, że nie ma na nich żadnego wpływu - powiedział. - Nie ma na razie żadnego zaufania wobec jakichkolwiek działań separatystów na wschodzie, a tym bardziej wobec działań ich sponsora, jakim jest Putin - dodał.

W piątek w Mińsku doszło do spotkania grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE, na którym podpisano protokół o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał następnie rozkaz wstrzymania walk o godz. 18.00 (17.00 czasu polskiego), a Rada Bezpieczeństwa w Kijowie oświadczyła, że strona ukraińska przerwała ogień.

Politolog wyraził opinię, że decyzje Poroszenki w sprawie wstrzymania walk mogą być odebrane przez Ukraińców jako zdrada interesów narodowych. - W społeczeństwie narastają obawy, że Poroszenko może przystać na utworzenie w Donbasie nowego Naddniestrza w składzie Ukrainy - zaznaczył.

d3retmk

Zdaniem Cybulki Ukraińcy - jak i Zachód - zrozumieli, że prezydent Rosji nie jest człowiekiem, któremu można ufać. - Putin przestał być figurą, z którą ktokolwiek chciałby rozmawiać, a jego równoprawne relacje z Zachodem to przeszłość - powiedział. Zdaniem eksperta świadczy o tym wizyta prezydenta USA Baracka Obamy w Estonii oraz szczyt NATO w Newport w Walii.

Politolog podkreślił, że na szczycie Sojuszu Ukraina traktowana była tak, jak nigdy dotąd. - Szczyt NATO daje Ukrainie bardzo duże nadzieje. Żaden z ukraińskich przywódców nie był traktowany przez państwa NATO tak, jak traktowany był w Newport Poroszenko - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że dla Ukrainy istotna jest przede wszystkim decyzja NATO o utworzeniu tzw. szpicy sił międzynarodowych, zdolnych do szybkiego reagowania w razie niebezpieczeństwa. - Ukraina, która nie jest członkiem NATO, będzie mogła być ich częścią - powiedział.

Cybulko ocenił przy tym, że zbliżenie Ukrainy z NATO wywoła kolejne protesty Moskwy. - Rosja nigdy nie pogodzi się z tym, że powstaje wokół niej pas bezpieczeństwa, którego częścią jest także Ukraina. Histeria Kremla się pogłębi - oświadczył.

d3retmk

Podziel się opinią

Share

d3retmk

d3retmk
Więcej tematów