Ekspert: Dziecko powinno korzystać z internetu razem z rodzicem
Dorośli powinni nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z internetu uważa Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje. Chodzi o nauczenie ostrożnego korzystania z serwisów społecznościowych, weryfikacji informacji znalezionych w sieci.
Zdaniem Łukasza Wojtasika z Fundacji Dzieci Niczyje dorośli powinni nauczyć dzieci kilku podstawowych zasad przy korzystaniu z internetu. - Przede wszystkim ostrożności przy przyjmowaniu innych znajomych w serwisach społecznościowych a także nie prowadzenia korespondencji z osobami, których nie znamy z rzeczywistego świata. Szczególnie, że takie osoby mogą się podawać za osoby, którymi nie są - powiedział Łukasz Wojtasik, który w Fundacji Dzieci Niczyje koordynuje program "Dziecko w Sieci".
Przypomniał także, że trzeba bardzo szybko reagować w wypadku pojawiających się zagrożeń wynikających z internetu. Chodzi tu o różnego rodzaju formy cyberprzemocy, takie jak wyśmianie, atakowanie słowne w serwisach społecznościowych czy na forach, zamieszczanie prywatnych zdjęć bez wiedzy autora. - Warto przestrzegać złotej zasady, czyli reagować zawsze w sytuacji zagrożenia. Jeśli jako rodzice widzimy, że coś jest nie tak, to nie bagatelizujmy tych sytuacji. To jest także apel do świadków, jeśli widzą, że kolega czy koleżanka może mieć jakiś problem, to trzeba reagować. Poinformować zaufane osoby dorosłe, nauczyciela, rodzica. Często bowiem młode osoby pozostawione same sobie nie radząc sobie z problem mogą podjąć radykalne kroki - powiedział Wojtasik.
Ekspert dodał, że dorośli powinni towarzyszyć młodym ludziom w trakcie korzystania przez nich z internetu, bo z jednej strony mogą się od nich wiele nauczyć, ale także ukierunkować aktywność dzieci w sieci tak, aby była ona "pożyteczna i pozytywna". - To jest też apel do rodziców i nauczycieli, by byli na czasie. Bo media się zmieniają, w serwisach społecznościowych pojawiają się coraz to nowe możliwości i powinniśmy jako dorośli orientować się, jakie mogą one nieść zagrożenia dla naszych dzieci - zaznaczył Wojtasik.
Ekspert podkreślił, że bardzo ważna jest także ochrona prywatności dzieci w internecie. - Trzeba dzieciom pokazywać i wyjaśnić, jakie zdjęcia, jakie filmy, można publikować w internecie. Bo nierozważna publikacja może narazić ich na nieprzyjemne konsekwencje. Młodzi ludzie nie powinni zamieszczać w sieci zdjęć czy filmów, które mogę ich narazić na drwiny kolegów czy koleżanek a także mogę pokrzyżować ich przyszłą karierę zawodową - dodał Wojtasik.
Dodał, że ważne jest także, aby odpowiednio ustawić konfiguracje profilu w serwisach społecznościowych. - Aby te profile nie były dostępne dla każdego tylko dla wybranych przez nas osób - wyjaśnił.
Dzieci i młodzież należy także - zdaniem Łukasza Wojtasika - nauczyć ograniczonego zaufania do treści znalezionych w internecie. - Trzeba dzieci uczyć weryfikować informacje znalezione w sieci. Bo nie wszystko, co zostanie znalezione w internecie, jest prawdą i jest wiarygodne - zaznaczył Wojtasik.
Fundacja Dzieci Niczyje przez dwa lata prowadziła projekt Daphne "SuperKids online", który dotyczył zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu. Efektem projektu będą nowe propozycje edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu młodych internautów.
Konferencja zorganizowana przez Fundacje Dzieci Niczyje "Cyberpomoc - przemoc rówieśnicza w sieci i ochrona prywatności młodych internautów" odbyła się w czwartek w Warszawie.