ŚwiatEkspert Chatham House: egzekucja wuja Kim Dzong Una - ryzykowna dla reżimu

Ekspert Chatham House: egzekucja wuja Kim Dzong Una - ryzykowna dla reżimu

Brutalna egzekucja 67-letniego Dzang Song Teka, wuja przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, jest politycznie ryzykowna dla reżimu w Pjongjangu - ocenia ekspert think tanku Chatham House, John Swenson-Wright.

Ekspert Chatham House: egzekucja wuja Kim Dzong Una - ryzykowna dla reżimu
Źródło zdjęć: © AFP | KCNA / KNS

Dzangowi zarzucono m.in. nielojalność wobec poprzednich przywódców, którzy żelazną ręką rządzili Koreą Płn., Kim Ir Sena oraz Kim Dzong Ila, a także "mobilizowanie antypartyjnych, kontrrewolucyjnych elementów frakcyjnych mających na celu obalenie obecnego przywództwa".

"Sam fakt, że na liście przeciwników reżimu wymieniono 'reakcjonistów' oraz 'niepożądane i obce elementy', a nie poprzestano na potępieniu nielojalności jednej osoby, każe stawiać pytania o faktyczny zakres władzy Kima" - zauważył Swenson-Wright w komentarzu zamieszczonym na portalu Chatham House.

Jego zdaniem tak sformułowana lista wrogów może oznaczać, że usunięcie jednego człowieka może nie usatysfakcjonować reżimu. W najbliższym czasie okaże się, czy dojdzie do czystki wśród osób w przeszłości bliskich Dzangowi, oraz jak poważnym zagrożeniem był dla Kima jego wuj - tłumaczy ekspert związany z Uniwersytetem Cambridge.

Według niego, Kim podejmuje polityczne ryzyko, dając do zrozumienia, że w ekipie rządzącej są głębokie, wewnętrzne podziały, ponieważ tym samym odszedł od oficjalnej linii podkreślającej jedność, spójność i siłę obecnego kierownictwa. Może to wśród Koreańczyków budzić wątpliwości, czy obecna ekipa, pozostająca u władzy od niespełna dwóch lat, rzeczywiście jest silna i jednomyślna.

Swenson-Wright ocenia, że decyzja Kim Dzong Una o skazaniu na śmierć osoby spowinowaconej z rządzącą dynastią może też podać w wątpliwość prawo pierwszej rodziny w państwie do rządzenia Koreą Północną.

- Choć na razie wszystko wskazuje na to, że wydarzenia z ubiegłego tygodnia raczej wzmocniły niż osłabiły Kim Dzong Una, to bezprecedensowy i dramatyczny charakter tych zmian sugeruje, że polityczna sytuacja w najbliższym czasie będzie płynna i trudna do przewidzenia - konkluduje Swenson-Wright.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kim dzong unKorea Północnakara śmierci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)