Trwa ładowanie...
d1kjtqu

Ekspert: 50-70 proc. Polaków zakażonych wirusem HIV nie wie o tym

Większość zakażonych wirusem HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że jest nim zainfekowanych; to największy taki odsetek w Unii Europejskiej - powiedziała Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądźmy razem".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionka
Szczepionka (Domena publiczna)
d1kjtqu

Wirus wykryto u 21 tys. Polaków - prawie 1400 osób zmarło

Specjalistka mówiła o tym podczas XXXV Sympozjum "Szczepienia Ochronne", zorganizowanego z okazji Europejskiego Tygodnia na Rzecz Szczepień 2017, które rozpoczyna się 24 kwietnia.

Irena Przepiórka powiedziała, że od 1985 r. - od kiedy prowadzony jest rejestr osób zakażonych wirusem HIV - do końca 2016 r. patogen ten wykryto w naszym kraju u 21 tys. osób. Spośród nich 3441 zachorowało na AIDS, a 1360 zmarło. Leczeniem antyretrowirusowym objętych jest obecnie 9,6 tys. pacjentów (w sierpniu 2009 r. stosowano je u 4 tys. osób.)

d1kjtqu

Z danych przedstawionych na sympozjum wynika, że najwięcej zakażonych (60 proc.) w naszym kraju jest w wieku 25-48 lat. 23 proc. z tą infekcją jest po 40. roku życia.

Prawie 70 proc. ukrywa sposób zakażenia. Wzrost zakażeń wśród homoseksualistów

- Aż 67 proc. osób nie ujawnia, w jaki sposób doszło do zakażenia, wiemy jednak, że najczęściej zdarza się to w trakcie kontaktów seksualnych, zarówno homoseksualnych, jak i heteroseksualnych - powiedziała Irena Przepiórka. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie, w naszym kraju wzrasta liczba zakażeń wśród mężczyzn uprawiających kontakty seksualne z innymi mężczyznami.

- W ostatnich 10 latach rozpoznano u nas połowę wszystkich zakażeń wirusem HIV, ale nadal zbyt rzadko wykonywane są testy krwi na obecność tego patogenu - podkreślała Przepiórka. Powiedziała, że polscy lekarze kierują na to badanie od sześciu do dwunastu razy rzadziej, niż medycy w innych krajach Unii Europejskiej.

d1kjtqu

Podziel się opinią

Share
d1kjtqu
d1kjtqu
Więcej tematów