Trwa ładowanie...

Eksperci proponują wprowadzenie kaucji za plastikowe opakowania

Eksperci z Warsaw Enterprise Institute proponują, by wprowadzić w Polsce kaucję na jednorazowe opakowania z plastiku, która zwracana będzie po zwróceniu opakowania do punktu depozytowego. To odpowiedź na wprowadzony w krajach UE podatek od nieprzetworzonego plastiku.

Share
Eksperci proponują wprowadzenie kaucji za plastikowe opakowania
Eksperci proponują wprowadzenie kaucji za plastikowe opakowaniaŹródło: Flickr, fot: Lisa Risager CC BY-SA 2.0
d1xjge9

Podatek od nieprzetworzonego plastiku obowiązuje w całej Unii Europejskiej od stycznia 2021 roku. Opłata wynosi 800 euro od każdej tony nieprzetworzonego tworzywa sztucznego. Według szacunków dla Polski może to oznaczać kwotę nawet 2 mld złotych rocznie.

Kaucja za plastikowe opakowania?

Wpływ na wysokość opłaty ma nasza zdolność do recyklingu. Specjaliści z Warsaw Enterprise Institute w celu jej zwiększenia proponują wprowadzanie systemu kaucyjnego opartego o punkty depozytowe. W cenie towarów znajdujących się w jednorazowych opakowaniach plastikowych zawarta byłaby opłata, którą będzie można odzyskać oddając opakowanie do specjalnego automatu lub bezpośrednio w sklepie.

"Jest to mechanizm podobny do kaucji. Dzięki systemowi depozytowemu zbierane są tylko wybrane rodzaje opakowań, które nie mieszają się z innymi odpadami i są dużo mniej zabrudzone. To redukuje konieczność ich późniejszego sortowania i przygotowania do recyklingu, a także obniża koszty całego procesu. Wysoki depozyt zachęca zaś kupujących do zwrotu pustych opakowań" - czytamy w raporcie WEI.

Jarosław Kaczyński chroni Daniela Obajtka? Poseł oskarża ws. maseczek w Orlenie

Polska słabo radzi sobie z recyklingiem

W raporcie WEI podkreślono, że na tle innych krajów Polska słabo radzi sobie z recyklingiem. Wynika to z faktu, że większość opakowań z plastiku trafia do sortowni jako odpady zmieszane. Sprawia to, że tylko kilkanaście procent surowców nadaje się do przetworzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xjge9

Podziel się opinią

Share
d1xjge9
d1xjge9
Więcej tematów