Eksperci proponują wprowadzenie kaucji za plastikowe opakowania
Eksperci z Warsaw Enterprise Institute proponują, by wprowadzić w Polsce kaucję na jednorazowe opakowania z plastiku, która zwracana będzie po zwróceniu opakowania do punktu depozytowego. To odpowiedź na wprowadzony w krajach UE podatek od nieprzetworzonego plastiku.
01.03.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:39
Podatek od nieprzetworzonego plastiku obowiązuje w całej Unii Europejskiej od stycznia 2021 roku. Opłata wynosi 800 euro od każdej tony nieprzetworzonego tworzywa sztucznego. Według szacunków dla Polski może to oznaczać kwotę nawet 2 mld złotych rocznie.
Kaucja za plastikowe opakowania?
Wpływ na wysokość opłaty ma nasza zdolność do recyklingu. Specjaliści z Warsaw Enterprise Institute w celu jej zwiększenia proponują wprowadzanie systemu kaucyjnego opartego o punkty depozytowe. W cenie towarów znajdujących się w jednorazowych opakowaniach plastikowych zawarta byłaby opłata, którą będzie można odzyskać oddając opakowanie do specjalnego automatu lub bezpośrednio w sklepie.
"Jest to mechanizm podobny do kaucji. Dzięki systemowi depozytowemu zbierane są tylko wybrane rodzaje opakowań, które nie mieszają się z innymi odpadami i są dużo mniej zabrudzone. To redukuje konieczność ich późniejszego sortowania i przygotowania do recyklingu, a także obniża koszty całego procesu. Wysoki depozyt zachęca zaś kupujących do zwrotu pustych opakowań" - czytamy w raporcie WEI.
Polska słabo radzi sobie z recyklingiem
W raporcie WEI podkreślono, że na tle innych krajów Polska słabo radzi sobie z recyklingiem. Wynika to z faktu, że większość opakowań z plastiku trafia do sortowni jako odpady zmieszane. Sprawia to, że tylko kilkanaście procent surowców nadaje się do przetworzenia.