Trwa ładowanie...

Eksperci ostrzegają: wakacje sprzyjają ucieczkom z domu

Eksperci alarmują i ostrzegają rodziców, żeby podczas wakacji szczególnie uważali na swoje dzieci. Okres ten szczególnie sprzyja ucieczkom z domu. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są m.in. konflikty rodzinne, chęć przeżycia przygody czy letniej miłości.

Share
Eksperci ostrzegają: wakacje sprzyjają ucieczkom z domu
Źródło: Fotolia
d1b4v69

Problem ucieczki dziecka z domu dotyka rodzin niezależnie od ich statusu materialnego czy pozycji społecznej. - Jest to zazwyczaj spontaniczny odruch, pod wpływem silnych emocji, kiedy nastolatki nie potrafią porozumieć się z rodzicami - tłumaczy psycholog Teresa Wojtas-Kilian z Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Jak dodaje, ucieczka jest nierzadko pretekstem, aby zwrócić na siebie uwagę.

Aby temu przeciwdziałać, rodzice powinni nie tylko okazać swojemu dziecku wsparcie, gdy pojawiają się problemy, ale również ostrzegać przed niebezpiecznymi sytuacjami, które mogą je spotkać podczas ucieczki.

- Czasem zdarza się, że zniknięcie z domu jest związane z osobą poznaną w internecie, co może być ryzykowne, ponieważ nie znamy do końca intencji drugiej strony - zaznacza ekspert.

d1b4v69

W razie potrzeby nastolatki i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc poprzez stronę nieuciekaj.pl oraz pod całodobowym bezpłatnym numerem telefonu 116 000. Pod tym numerem dyżurują psycholodzy, którzy doradzą, jak postępować w sytuacjach konfliktowych, a także przyjmą zgłoszenie o zaginięciu.

W zeszłym roku Fundacja Itaka otrzymała zgłoszenie 150 zaginięć osób w wieku 12-17 lat. Większość stanowiły dziewczęta.

d1b4v69

Podziel się opinią

Share
d1b4v69
d1b4v69
Więcej tematów