Trwa ładowanie...
d2gqg1p
policja
10-03-2003 17:49

Eksperci bronią policyjnej akcji w Magdalence

Jako "optymalną" ocenili eksperci akcję
policji w Magdalence. Według nich siły użyte podczas akcji były
adekwatne do potrzeb, a przebieg akcji nie budzi zastrzeżeń.

d2gqg1p
d2gqg1p

Taką opinię wyrazili w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawiciele Niezależnej Grupy Ekspertów. Grupa ta powstała z inicjatywy byłego szefa GROM gen. Sławomira Petelickiego po wydarzeniach w Magdalence. W jej skład weszli również: obecny szef GROM płk Roman Polko, były antyterrorysta Edward Misztal, wykładowca Akademii Obrony Narodowej płk Stanisław Kulczyński oraz wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. Jerzy Szafrański.

"Decyzja dowodzącego akcją o zatrzymaniu przestępców była optymalna i właściwa. Siły użyte podczas akcji były adekwatne. (...) Przebieg akcji nie budzi zastrzeżeń. (...) Stopień przygotowania obrony przez przestępców, a także stopień ich brutalności powodują, że było to zdarzenie wyjątkowe i precedensowe" - zacytował opinię Grupy płk Polko.

W czwartek w nocy w potyczce z bandytami w podwarszawskiej Magdalence zginął jeden policjant, a kilkunastu zostało rannych. Dwóch bandytów zginęło.

W opinii Niezależnej Grupy Ekspertów zaznaczono, że straty w ludziach nastąpiły w wyniku wybuchu bomby, a tylko jeden funkcjonariusz został postrzelony w wymianie ognia. Jak podkreślono na końcu opinii, policjanci wykorzystali wszystkie możliwe środki przewidziane do takiej akcji. Zwrócono również uwagę na profesjonalizm i poświęcenie funkcjonariuszy biorących udział w akcji.

d2gqg1p

Dziennikarze dopytywali jednak - powołując się na wypowiedzi policjantów uczestniczących w akcji - czy nie została ona przeprowadzona zbyt pochopnie i bez dostatecznego rozpoznania, czy nie zabrakło zabezpieczenia medycznego oraz czy miejsca zdarzenia nie powinni zabezpieczać snajperzy.

Pragnący zachować anonimowość policjant z oddziału antyterrorystycznego z Warszawy powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że dowodzący akcją w Magdalence dopuścili się rażących błędów w przygotowaniu operacji i kierowaniu nią.

Policjanci domagali się na odprawie przed akcją, by uczestniczyły w niej ambulansy. Informator podkreślił, że biorą one udział nawet w ćwiczeniach wspinaczkowych antyterrorystów, a także jeżdżą do akcji sprawdzających wezwanie o podłożeniu ładunku wybuchowego. Karetka dojechała po prawie godzinie od rozpoczęcia szturmu, gdy byli już ranni.

Do Magdalenki nie zabrano długiej broni, dowieziono ją po przyjeździe karetek. Policjantom zabrakło amunicji - mieli po dwa magazynki do broni krótkiej i automatycznej. Amunicję dowożono w czasie akcji. Według oficera oddziału antyterrorystycznego szkic terenu przedstawiony na odprawie nie odpowiadał rzeczywistości. Zawiodły środki łączności, a w operacji brali udział policjanci, którzy się nie znali.

d2gqg1p

Według policjanta nie użyto w akcji opancerzonego Land Rovera - przyjechał, gdy był już nieporzebny. Policjanci nie mieli apteczek. Nie było też folii chroniącej rannych przed zimnem, gdy czekali na ambulans. Informator IAR powiedział ponadto, że nie znano grup krwi policjantów uczestniczących w szturmie. Ustalano to dopiero w szpitalach, a niekiedy dzwoniąc do rodzin poszkodowanych.

Eksperci tymczasem podkreślają, że decyzja o akcji nie została podjęta pochopnie. "Postąpiłbym tak samo, gdybym miał ówczesną wiedzę" - powiedział Misztal.

"Zabezpieczenie medyczne było - najbliższa jednostka medyczna była poinformowana o akcji. Ewakuowany policjant został 'wyciągnięty' z terenu działań dokładnie wtedy, gdy nadjechała wezwana karetka" - tłumaczył rzecznik komendanta głównego policji Sławomir Cisowski. "Ale nawet ćwiczenia przy wspinaczce lub strzelaniu zabezpiecza karetka - dopytywali dziennikarze. "Bo to są inne sytuacje - mogą przytrafić się urazy albo kontuzje" - oświadczył Cisowski, zaznaczając, że funkcjonariusze nie biorą na swoje akcje karetki.

d2gqg1p

"Miejsce zdarzenia powodowało, że mówienie o zabraniu tam snajperów jest bezzasadne - nie było tam możliwości odpowiedniego zabezpieczenia terenu przez snajperów" - powiedział płk Polko. "Strzelcy wyborowi są skuteczni z daleka. Ale nie było takiej możliwości, by zajęli tam stanowiska w odpowiedniej odległości" - poparł go płk Kulczyński.

"Użycie transportera opancerzonego również byłoby bezzasadne, gdyż od razu poinformowałoby przestępców o obecności funkcjonariuszy" - wyjaśnił Polko. Dodał, że transporter mógłby wręcz utrudniać i przeszkadzać w prowadzeniu akcji.

Eksperci i przedstawiciele policji odpierali również zarzuty, że niektórym funkcjonariuszom zabrakło amunicji i musieli ją pożyczać od rannych kolegów. "Każdy funkcjonariusz ma przy sobie odpowiedni zapas amunicji. Ale oprócz 'zwykłego' strzelania musieli oni ostrzeliwać budynek podczas ewakuacji rannych" - powiedział płk Kulczyński.

d2gqg1p

Dziennikarze pytali również, czy funkcjonariusze nie powinni być lepiej przygotowani, skoro wiedzieli, że jednym z przestępców jest były agent KGB specjalizujący się w materiałach wybuchowych. "Polscy policjanci wielokrotnie zatrzymywali przestępców, którzy uczyli się w Afganistanie albo Legii (Cudzoziemskiej). Ale zawsze ci ludzie albo starali się znaleźć drogę ucieczki, albo się poddawali" - wyjaśnił Cisowski.

"Sprawę należy oceniać z punktu widzenia wiedzy, jaką ci ludzie mieli przed zdarzeniem - bo z taką podchodzili do akcji" - zaznaczył Cisowski. Zastępca komendanta głównego policji Władysław Padło zapowiedział z kolei, że z wydarzeń w Magdalence zostaną wyciągnięte wnioski, by w przyszłości uniknąć podobnych tragedii.

Komendanci policji - główny i stołeczny - podziękowali jednocześnie za wszelkie wyrazy wsparcia dla policjantów po wydarzeniach w Magdalence. Jak podkreślają, wiele osób - nie tylko ze środowiska policyjnego - deklaruje konkretną pomoc oraz oddaje krew. (jask)

d2gqg1p

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Czy policjanci są odpowiednio wyszkoleni i uzbrojeni, by stawić czoło coraz bardziej bezwzględnym bandytom? Co należy uczynić, aby walka z gangsterami była skuteczniejsza?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

d2gqg1p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gqg1p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj