PolskaEkshumacja ostatniego kastrata

Ekshumacja ostatniego kastrata

Naukowcy z uniwersytetów w Pizie i Bolonii ekshumują ciało ostatniego w historii opery kastrata, Farinelliego. Szczątki śpiewaka zostaną poddane badaniom czaszki, kości oraz testom DNA. Mają one pokazać, jak rozwijał się głos śpiewaka i co, oprócz zabiegu kastracji, miało wpływ na jego niespotykaną barwę.

Farinelli był jednym z tysięcy chłopców kastrowanych w wieku dojrzewania w celu zachowania ich wysokiej tonacji głosu. Kastrowanie dzieci było popularne w Europie od XVI wieku do roku 1870, kiedy praktyki te zostały zakazane prawem.

W XVII i XVIII wieku we Włoszech zabiegowi poddawano rocznie około 4 000 pochodzących z biednych rodzin chłopców w wieku od 8 do 12 lat. Zwykle zostawali oni śpiewakami w operach, kościołach i na dworach królewskich. Kilku z nich zrobiło duże jak na tamte czasy kariery.

Jednym z nich był żyjący w XVIII wieku Carlo Broschi, znany jako Farinelli. Przez 20 lat śpiewał na hiszpańskim dworze Filipa V, gdzie w krótkim czasie stał się bardzo wpływową osobą. Zmarł w wieku 78 lat i został pochowany w Bolonii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)