Trwa ładowanie...
31-10-2007 08:17

Ekologiczny Oskar

Eksperci ministra środowiska byli, widzieli i docenili. Lubań to najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Tak orzekła kapituła 10. edycji konkursu ministra środowiska "Lider Polskiej Ekologii".

Ekologiczny OskarŹródło: Gazeta Wrocławska, fot: Janusz Pawul
d4fbl2i
d4fbl2i

Jury konkursu doceniło proekologiczne wysiłki lubańskiego samorządu. Miasto zostało tegorocznym laureatem prestiżowego rankingu i otrzymało tytuł Lidera Polskiej Ekologii. Burmistrz Konrad Rowiński z dumą zaprezentował w ub. tygodniu odebraną w Warszawie statuetkę i dyplom. To nie przypadek, że zostaliśmy wyróżnieni. W ten sposób uznano prowadzoną od 17 lat proekologiczną politykę w naszym mieście – cieszy się burmistrz.

Nowoczesne technologie

W Lubaniu funkcjonuje system selektywnej zbiórki odpadów, jest nowoczesne składowisko wraz z sortownią śmieci, a zmodernizowana w ubiegłym roku oczyszczalnia ścieków wykorzystuje najnowocześniejszą w Polsce technologię stabilizacji odpadów stałych. Nie można także zapominać o ekologicznej ciepłowni opalanej słomą – laureacie Lidera Polskiej Ekologii 2001, która pokrywa w blisko 30% potrzeby energetyczne miasta. Mogliśmy się wykazać właściwie we wszystkich dziedzinach tego konkursu: w zrealizowanych inwestycjach proekologicznych, w gospodarce wodnej i ściekowej, edukacji i promocji – mówi Tomasz Bernacki, naczelnik wydziału ochrony środowiska w lubańskim magistracie. Dumy z nagrody nie kryje także Agnieszka Wierzbicka, szefowa Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu. To wspaniałe, bo przecież nasze miasto do najbogatszych nie należy, a jednak władze widzą potrzebę działań proekologicznych. Na tym polu wyróżniamy się nawet na tle znacznie większych i bogatszych samorządów – zaznacza. Jak mówi,
najlepszym tego dowodem są nie tylko zrealizowane inwestycje, ale także sama działalność centrum, bo podobnych placówek w sąsiednich miastach czy powiatach po prostu nie ma.

Nie spoczną na laurach

Lubań otrzymał tytuł Lidera Polskiej Ekologii jako jeden z zaledwie pięciu w tym roku samorządów. W 10. edycji konkursu wyróżnione zostały także Wągrowiec, Police, powiat bełchatowski oraz – co cieszy, bo to drugi dolnośląski laureat – gmina Warta Bolesławiecka. Lubańscy samorządowcy nie chcą jednak spoczywać na laurach i kreślą przed sobą kolejne cele. Jak zapowiada burmistrz Konrad Rowiński, do 2014 r. chciałby m.in. dokończyć kanalizację najbardziej oddalonych od śródmieścia dzielnic miasta. Będzie to w najbliższych latach największe proekologiczne przedsięwzięcie samorządu, bo – by je zrealizować – trzeba wybudować jeszcze ok. 10 km kanalizacji.

Janusz Pawul

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj