PolskaEkolodzy walczą z wiatrakami

Ekolodzy walczą z wiatrakami

W Wielkopolsce jest w sumie kilkanaście miejsc, w których mają powstać lub już powstają farmy wiatrowe. Przygotowanie takiej inwestycji trwa długo, ponieważ jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę konieczny jest raport oddziaływania na środowisko, zawierający m.in. wyniki rocznego monitoringu ptaków i nietoperzy. Przynajmniej teoretycznie.

W praktyce bywa to jednak różnie. W rejonie Pożarowa pod Wronkami ma powstać farma na kilkadziesiąt wiatraków. Decyzja środowiskowa, która jest warunkiem wydania pozwolenia na budowę już zapadła, chociaż inwestor nie zrobił wymaganego prawem monitoringu. - Przed wydaniem decyzji środowiskowej, o jej uzgodnienie występujemy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i sanepidu, przedstawiając dostarczony przez inwestora raport oddziaływania inwestycji na środowisko - mówi Łukasz Majchrzak, rzecznik UMIG Wronki. Dlaczego mimo braku monitoringu w raporcie RDOŚ pozytywnie go zaopiniował? Na to pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Z kolei przeciwko budowie farmy wiatrowej w Dusznikach zaprotestowało PTOP "Salamandra"; i Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Obie te organizacje twierdzą, że raport dotyczący oddziaływania na środowisko został źle wykonany.

- Roczny monitoring nietoperzy sprowadzał się do 4 obserwacji - mówi Przemysław Wylegała z PTOP "Salamandra". - Zgodnie z regułami sztuki powinno być ich minimum 30. Do tego z przedstawionych modeli wynikało, że rocznie będzie tam ginąć ponad 1000 ptaków, w tym kilkaset drapieżnych. Mimo to we wnioskach napisano, że wpływ wiatraków na ptaki będzie niewielki. To absurd - twierdzi Wylegała.

W piątek odbyła się rozprawa administracyjna dotycząca tego raportu. Sam dokument ma zostać poprawiony.

Z kolei w Orchowie w powiecie słupeckim oraz podkonińskim Brzeźnie wiatraków nie chcą sami mieszkańcy. W Orchowie 31 stycznia odbędzie się referendum w tej sprawie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)