PolskaEgzekucje komornicze według Cimoszewicza

Egzekucje komornicze według Cimoszewicza

Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz
poinformował, że we wtorek przedstawi
Konwentowi Seniorów projekt nowej ustawy dotyczący egzekucji
komorniczych w zakładach opieki zdrowotnej. Według niego, jest to
krótki projekt "odrębnej, epizodycznej ustawy" dotyczącej ZOZ-ów.

Jutro (we wtorek) chcę przedstawić Konwentowi Seniorów opracowaną na moje polecenie przez legislatorów sejmowych inicjatywę dotyczącą tej samej kwestii, ale zmierzającą do celu łatwiejszą drogą - powiedział Cimoszewicz. Przypomniał, że, jako marszałek, sam nie może zgłosić inicjatywy ustawodawczej, bo wymaga to podpisów posłów.

Jeżeli by posłowie zrezygnowali z jakichś prestiżowo- ambicjonalnych względów i zechcieli poprzeć to, co ja przygotowałem, to wtedy moglibyśmy na jednym posiedzeniu załatwić sprawę - podkreślił.

Marszałek zapowiedział, że Sejm podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia zajmie się dwiema propozycjami nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego autorstwa Samoobrony i PiS. Jednak - jak powiedział - ponieważ nowelizacje kodeksów wymagają konsultacji przed każdym kolejnym czytaniem, co zabiera czas, to polecił przygotowanie projektu nowej ustawy.

Jednocześnie - dodał - Izba kontynuowałaby prace nad nowelizacjami kpc, w zgodzie z wymaganymi procedurami. Po to, aby to zaproponowane przeze mnie epizodyczne rozwiązanie zastąpić rozwiązaniem docelowym - wyjaśnił.

W jego projekcie - tłumaczył - chodzi o to samo, o co w projektach PiS i Samoobrony, czyli wstrzymanie egzekucji komorniczych na środkach należących do ZOZ-ów, w części która jest niezbędna do wypłacenia wynagrodzeń.

Jak dodał, w Sejmie jest też prezydencki projekt noweli kpc zgłoszony później od poselskich, który będzie szedł swoim własnym trybem. Według Cimoszewicza, propozycja prezydencka mówi o zarezerwowaniu środków na wypłaty wynagrodzeń w wysokości średniego wynagrodzenia. Jego zdaniem, jest ona rozsądna, bo stanowi próbę znalezienia kompromisu między uzasadnionymi oczekiwaniami pracowników i w jakimś stopniu też uwzględnia racje wierzycieli.

5 lutego weszła w życie nowelizacja kodeksu, zgodnie z którą komornicy mogą zajmować konta przedsiębiorstw, w tym także pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia pracowników.

Ta zmiana stała się jedną z przyczyn fali protestów środowisk medycznych w całym kraju, chociaż w przypadku szpitali 3/4 środków pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia (czyli także na wynagrodzenia) było pod ochroną.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)