Trwa ładowanie...
d1aa4k2
d1aa4k2

Egipt proponuje zawieszenie broni od wtorku między Izraelem i Hamasem

Egipt wystąpił z propozycją zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, które miałoby wejść w życie już we wtorek. Następnie obie strony miałyby podjąć w najbliższych dniach negocjacje w Kairze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1aa4k2

Plan ogłoszony w komunikacie wydanym przez egipski MSZ wzywa obie strony konfliktu do "natychmiastowego zawieszenia broni" przez powstrzymanie się od wszelkich operacji powietrznych, lądowych i morskich.

Zgodnie z inicjatywą wypracowaną w drodze kontaktów mediacyjnych Egiptu z przedstawicielami Izraela i różnych frakcji palestyńskich, zawieszenie broni według propozycji Kairu miałoby wejść w życie we wtorek o godz. 6 GMT (godz. 8 czasu polskiego).

Izrael powinien zaprzestać nalotów bombowych i ostrzału terytorium Strefy Gazy i nie dokonywać wypadów na to terytorium lub ataków na ludność cywilną, podczas gdy Palestyńczycy powinni zaprzestać wystrzeliwania rakiet na terytorium Izraela. Po ogłoszeniu zawieszenia broni plan przewiduje otwarcie przejść granicznych w celu umożliwienia ruchu osób i dostaw zaopatrzenia.

d1aa4k2

Zgodnie z tą inicjatywą 48 godzin po wejściu w życie zawieszenia broni delegacje Izraela i różnych ugrupowań palestyńskich miałyby się udać na rozmowy do Kairu. Przedstawiciele Egiptu mieliby prowadzić rozmowy z każdą ze stron z osobna, aby zagwarantować spełnienie warunków egipskiej inicjatywy i zapewnienia bezpieczeństwa.

Obie strony powinny zobowiązać się do "niepodejmowania żadnych działań, które mogłyby zaszkodzić wcieleniu porozumienia w życie" - czytamy w komunikacie.

Do Egiptu przybędzie we wtorek sekretarz stanu USA, John Kerry. Przewidziana jest również wizyta w Kairze prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa.

d1aa4k2

Podziel się opinią

Share
d1aa4k2
d1aa4k2
Więcej tematów