Egipt: nieudany zamach bombowy na ministra spraw wewnętrznych
Do nieudanego zamachu na szefa MSW Egiptu Mohammeda Ibrahima
doszło w Kairze. - Jeśli zginę, inny minister spraw wewnętrznych będzie walczył z
terrorem - powiedział Ibrahim w wywiadzie dla telewizji. Nikt nie przyznał się do zorganizowania ataku.
05.09.2013 | aktual.: 05.09.2013 18:00
Zamach nastąpił w kairskiej dzielnicy Nasr City, określanej jako bastion Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się obalony przez armię prezydent Egiptu Mohammed Mursi; w pobliżu ministerialnego konwoju wybuchła bomba. Ładunek został zdetonowany zdalnie - powiedział Ibrahim, który wyszedł z zamachu bez szwanku.
Jednak co najmniej 22 osoby odniosły obrażenia; troje rannych - dziecko i dwóch policjantów - jest w poważnym stanie. Na miejscu ataku znaleziono niezidentyfikowane ciało, prawdopodobnie są to zwłoki zamachowca - poinformowały siły bezpieczeństwa.
Wcześniej Reuters podał, że dwóch napastników zostało zabitych podczas ataku na ministra.
Dżamaa al-Islamija, grupa radykalnych islamistów, która organizowała podobne zamachy w latach 80. i 90., poinformowała, że nie ma nic wspólnego z atakiem, który potępia. Również wysokiej rangi członek Bractwa Muzułmańskiego Amr Darrag potępił zamach na Ibrahima w wypowiedzi dla telewizji Al-Dżazira.
Ibrahim, zapytany, czy próba zamachu oznacza początek "nowej fali terroryzmu", powiedział, że "to, co stało się dzisiaj, nie jest końcem, lecz początkiem". Następnie podkreślił, że obywatele powinni zachować ostrożność.
Jak komentuje AP, próba zabicia ministra odpowiedzialnego za siły porządkowe zdaje się dowodzić, że również w stolicy uaktywnili się radykalni rebelianci, którzy do tej pory organizowali ataki na policję i wojsko na Synaju.
3 lipca w obliczu masowych protestów społecznych przeciwko oskarżanemu o islamizację państwa i gospodarczą nieudolność Mursiemu armia usunęła go z urzędu. Następstwem były krwawo tłumione uliczne wystąpienia Bractwa Muzułmańskiego. Ofiarą przemocy padły setki ludzi - przeważnie islamiści, ale również ich przeciwnicy polityczni oraz funkcjonariusze sił bezpieczeństwa.
Najbardziej radykalni zwolennicy obalonego prezydenta zapowiadali publicznie od kilku tygodni, że rozpoczną kampanię zabójstw i zamachów bombowych wymierzonych w przedstawicieli tymczasowego, wspieranego przez wojskowych rządu, jeśli Mursi nie zostanie przywrócony do władzy.
Ibrahim przyznał w wywiadzie telewizyjnym, że w ubiegłym tygodniu grożono mu śmiercią. Obecny minister spraw wewnętrznych został mianowany przez Mursiego, ale po jego obaleniu opowiedział się za rządem tymczasowym.