Edward Snowden spotka się z aktywistami w Rosji. Wśród zaproszonych polski adwokat

Były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden zażądał możliwości spotkania się na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo z obrońcami praw człowieka i adwokatami. Według ministra sprawiedliwości Rosji Aleksandra Konowałowa, zaplanowane spotkanie nie narusza prawa.

Edward Snowden spotka się z aktywistami w Rosji. Wśród zaproszonych polski adwokat
Źródło zdjęć: © AFP | Kenzo Tribouillard

12.07.2013 | aktual.: 12.07.2013 13:59

Według ministra osoby przebywające w strefie tranzytowej lotniska mogą się tam spotykać z kim chcą. Samo spotkanie Snowdena na moskiewskim Szeremietiewie nie narusza przepisów rosyjskiego czy międzynarodowego prawa - podkreślił Konowałow, cytowany przez agencję Interfax.

Wśród zaproszonych znalazł się także polski adwokat, ale jak dowiedziało się Polskie Radio - nie przybędzie on na spotkanie. W oficjalnym piśmie skierowanym do redakcji PR można przeczytać, że "z uwagi na brak oficjalnego zaproszenia nie będziemy uczestnikami tego spotkania".

- Otrzymaliśmy takie zaproszenie - powiedział agencji AFP adwokat Genrich Padwa, znany m.in. z obrony Michaiła Chodorkowskiego. Dodał, że spotkanie planowane jest ok. godz. 17 czasu moskiewskiego (godz. 15 czasu polskiego). Informacje te potwierdziła rzeczniczka portu lotniczego.

Przedstawiciel organizacji broniącej praw człowieka Amnesty International Siergiej Nikitin również przekazał, że został zaproszony na spotkanie i zamierza się na nie udać.

Agencja Interfax, powołując się na źródła na lotnisku Szeremietiewo, podała, że Snowden, zwrócił się o spotkanie z przedstawicielami m.in. Amnesty International, Human Rights Watch (HRW), biura ONZ w Moskwie, a także z rzecznikiem praw obywatelskich Władimirem Łukinem i wieloma adwokatami.

Snowden przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie od przylotu 23 czerwca z Hongkongu. Nie może podróżować, gdyż władze USA unieważniły mu paszport. Amerykanin wystąpił o azyl w ok. 20 krajach, w tym kilkunastu w Europie. Zgodziły się przyjąć Snowdena trzy kraje: Wenezuela, Nikaragua i Boliwia.

W liście do HRW, opublikowanym na Facebooku, Snowden oświadczył, że amerykańskie władze prowadzą przeciwko niemu kampanię, aby uniemożliwić mu przyjęcie oferty azylu. Przekazał, że zaprosił na lotnisko obrońców praw człowieka, aby omówić "dalsze kroki w sytuacji w jakiej się znalazł".

W osobnym e-mailu do agencji Reuters powiadomił, że spotkanie będzie zamknięte dla mediów, ale planuje porozmawiać z dziennikarzami później.

30-letni Snowden ujawnił wcześniej dziennikom "Guardian" i "Washington Post", że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)