PolskaEdukacja na KOMPUTER EXPO 2002

Edukacja na KOMPUTER EXPO 2002

(inf.własna)

Po pierwsze gospodarka, po drugie informatyka, a przede wszystkim edukacja - powiedziała w środę podczas otwarcia targów KOMPUTER EXPO 2002, minister Edukacji i Sportu Krystyna Łybacka. To właśnie tej ostatniej dziedzinie poświęcony jest drugi dzień Expo.

Oprócz specjalnej strefy wystawienniczej, w której prezentowane są rozwiązania informatyczne i oprogramowanie służące edukacji, na targach odbyło się kilka imprez poświęconych komputeryzacji polskich szkół. Na czacie Wirtualnej Polski gościła także minister Krystyna Łybacka.

Dzięki projektowi Prezydenta RP - Internet w Szkołach - udało się stworzyć 118 pracowni komputerowych, z których może korzystać 65 tysięcy uczniów i studentów - mówili Michał Dżoga i Aleksander Koślacz. Zaznaczyli, że w 2001 "zorganizowano" 50 pracowni zwanych Ferbie i 25 tzw. SuperPracowni.

Pierwszy typ pracowni wyposażony jest w używane komputery, wystarczające np. dla uczniów podstawówek. Super pracownie wyposażone sa natomiast w najnowocześniejszy sprzęt, dlatego zorganizowano je zazwyczaj na wyższych uczelniach.

W czwartek 24 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się gala podsumowująca inicjatywę Aleksandra Kwaśniewskiego. Prezydent wręczy okolicznościowe statuetki i dyplomy sponsorom, patronom oraz organizacjom, które wspierały projekt w ub. r. Bezpośrednią transmisję tego wydarzenie będzie można oglądać na stronach Wirtualnej Polski.

Wyposażeniem szkół w komputery zajmuje się także program Interkl@sa. Według badań przeprowadzonych w szkole na lekcji chemii, użycie multimedialnych pomocy naukowych zwiększyło rozumienie tematu do 70%, a aktywność uczniów nawet do 90% - mówiła Grażyna Staniszewska, koordynator programu Interkl@sa. Pokazuje to jej zdaniem jak ważne jest wykorzystywanie nowoczesnych technologii w nauczaniu.

Mimo, tego na horyzoncie Interkl@sy pojawiły się "czarne chmury". W tym roku w budżecie na komputeryzację przeznaczono 40 milionów złotych, podczas gdy zdaniem Staniszewskiej potrzeba co najmniej 100 milionów.

Aby uczniowie mogli uczyć się wykorzystując nowoczesne technologie należy także przeszkolić nauczycieli. Jest to kolejna część działaności programu Interkl@sa.

Potrzebę nauczania widać bardzo wyraźnie przyglądając się wynikom ankiety jaką przeprowadziło Ministerstwo Edukacji i Sportu. Tylko 9% nauczycieli stwierdziło, że mają przygotowanie do nauczania informatyki, pozostali dzielą się mniej więcej po połowie na tych, którzy znają podstawy stosowania komputerów i takich, którzy nie wiedzą nic.

Podczas drugiego dnia targów trwają także kilkudniowe imprezy, m.in. Business class - spotkania z szefami największych polskich firm teleinformatycznych, blok szkoleniowy dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, konferencja "Po pierwsze Gospodarka, po drugie Informatyka". Tą ostatnią konferencję internauci mogą także oglądać podczas transmisji on-line w Wirtualnej Polsce. (reb)

Zobacz także:

komputertargiinternet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)