Trwa ładowanie...
ebola
Maja Kołodziejczyk
24-09-2018 12:55

EBOLA – krwawe starcia w pobliżu ognisk epidemii

EBOLA – w pobliżu ogniska epidemii doszło do krwawych starć zbrojnych. Zginęło 18 osób.

EBOLA – krwawe starcia w pobliżu ognisk epidemiiŹródło: iStock.com
d3toxh9
d3toxh9

Ebola – krwawe starcia

Według informacji podanych przez dowództwo armii Demokratycznej Republiki Konga krwawe starcia miały miejsce w pobliżu ogniska epidemii wirusa Ebola. Walki wybuchły w sobotę między żołnierzami kongijskiej armii i bojowcami z ugandyjskich islamskich bojówek działających na północnym wschodzie. Zginęło 18 osób. Wśród ofiar jest 14 cywilów i 4 żołnierzy.

Okoliczności starć

Wiadomo, że starcia wybuchły w pobliżu miasta Beni (prowincja Kiwu Północne), gdzie w lipcu zlokalizowano ognisko nawracającej epidemii gorączki krwotocznej w Demokratycznej Republice Konga. Działalność bojówek dżihadystów na północy DRK i spowodowana nią reakcja sił zbrojnych może zniweczyć starania kongijskich władz, które wspierają międzynarodowe organizacje humanitarne, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii.

Protesty w Beni

W niedzielę miał miejsce szereg akcji protestacyjnych. Według słów lidera lokalnej, pozarządowej organizacji – Kizito Bin Hangiego w mieście panuje chaos. Zapowiedziano już liczne demonstracje dla zmanifestowania, rozdrażnienia lub konsternowania mieszkańców. Hangi podkreślił, że poza ofiarami śmiertelnymi w mieście są dziesiątki rannych.
Ministerstwo Zdrowia DRK w specjalnym komunikacje podało, że musi przerwać prace na rzecz zogniskowania wirusa Ebola do czasu, gdy do sytuacja w prowincji Kiwu Północnej ulegnie poprawie.

Ebola – wcześniejsze przypadki

Warto zaznaczyć, że poprzednia epidemia wybuchła na początku maja i trwała około miesiąca. W tym czasie zmarły 33 osoby. Eksperymentalną szczepionkę przeciwko wirusowi podano wówczas 3,3 tys. Ludzi. Należy podkreślić, iż ebola szerzy się przez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się jednak drogą kropelkową.

d3toxh9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3toxh9
Więcej tematów