Trwa ładowanie...

Dziś w nocy zobaczymy superksiężyc

Tej nocy obserwatorzy nieba będą mieć okazję, by zaobserwować wyjątkowe zjawisko. Z soboty na niedzielę, która przypada dokładnie w połowie października, na niebie pojawi się superksiężyc.

Share
Dziś w nocy zobaczymy superksiężycŹródło: Pixabay
dvxgkf0

Orbita ziemska, po której krąży Księżyc ma kształt elipsy. Z tego względu jej naturalny satelita podczas swojego cyklu znajduje się w różnych odległościach od Ziemi.

Tej nocy zobaczymy go w perygenum, czyli w punkcie orbity okołoziemskiej będącym najbliżej naszego globu. Księżyc będzie znajdował się wtedy w odległości 357861.779 kilometrów od naszej planety i właśnie dlatego będzie bardzo dobrze widoczny. Szacuje się, że w perygenum Księżyc będzie aż o 16 proc. większy niż przeciętnie. Teoretycznie efekt powinien być widoczny gołym okiem.

W tym roku czekają nas trzy pełnie, podczas których zobaczymy superksiężyc. Następna nastąpi w listopadzie, a ostatnia w grudniu. Listopadowy superksiężyc ma być najbardziej imponujący. Będzie to największa pełnia, którą zobaczymy w tym wieku.

Pomimo teorii spiskowych, nie ma naukowych dowodów na to, by superksiężyc był przyczyną kataklizmów takich jak np. powodzie.

.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dvxgkf0

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvxgkf0
dvxgkf0
Więcej tematów