Dziś otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich
To jedno z ważniejszych przedsięwzięć kulturalnych tego roku. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otwiera dziś swoją stałą wystawę. Ekspozycja składa się z ośmiu galerii tematycznych o łącznej powierzchni prawie pół hektara.
- Jej treść przybliża zwiedzającym niemal tysiącletnią historię przebywania Żydów na polskich ziemiach - wyjaśnia Alicja Szulc z działu edukacji Muzeum. Zwiedzający dowiedzą się nie tylko o najstarszych faktach, ale też o roli Żydów w dawnym społeczeństwie oraz o przyczynach ich migracji do naszego kraju.
- Wystawa niesie ze sobą pozytywne przesłanie. Temat holocaustu nie jest dominujący i to jest jej siła - uważa przewodniczący Żydowskiego Instytutu Historycznego, Piotr Wiślicki. Zauważa on bliskość dwóch miejsc ważnych dla Żydów, ale niosących inne przesłania. Pomnik Bohaterów Walk w Getcie Warszawskim symbolizuje mroczną stronę historii Żydów i kojarzy się ze śmiercią. Muzeum Historii Żydów Polskich oraz wystawa mają zaś symbolizować życie.
- W otwarciu wystawy można uczestniczyć także za pośrednictwem internetu - przypomina dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich, Dariusz Stola. Na stronie www.polin.pl można odbyć wirtualny spacer po wystawie, dostępne są też "lekcja na żywo" oraz platforma interaktywna "Historie Polin" (Polin w hebrajskim i jidysz oznacza "Polska" - red.) Uroczystości związane z otwarciem wystawy stałej rozpoczną się o 14.00. Obecni będą na nich prezydenci: Polski- Bronisław Komorowski i Izraela- Reuwen Riwlin.
"Prócz tego, jak Żydzi umierali, ważne jest też, jak żyli"
- Muzeum Historii Żydów Polskich to bardzo ważna inicjatywa - mówi izraelski pisarz polskiego pochodzenia Etgar Keret, który w Polsce promował swoją nową książkę. - Przez wiele lat krytykowałem sposób, w jaki młodzi Izraelczycy postrzegają Polskę - dodaje.
Zdaniem pisarza, wszystkie myśli młodych Izraelczyków koncentrują się na obozach koncentracyjnych i gettach. Problemem jest także brak wiedzy o współczesnej Polsce i współczesnych relacjach między Polską a Izraelem. Autor twierdzi, że Muzeum Historii Żydów Polskich jest wspaniałą i bardzo ważną inicjatywą. - Kiedy byłem młody uczyłem się o tym, jak Żydzi umierali, ale nie mniej ważne jest, jak oni żyli - mówi Etgar Keret.
"Muzeum powstało w idealnym momencie"
Darczyńcy, którzy wsparciem finansowym przyczynili się do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w przeddzień otwarcia instytucji podsumowali wieloletnie starania, by projekt mógł zostać sfinalizowany. Prezydent Warszawy podkreśliła profesjonalizm i rzetelność ekspozycji. - Muzeum przede wszystkim uczy historii, bo ona bywa przestawiana, fałszowana czy przedstawiana w sposób niepełny - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Ofiarodawcy przekonywali, że nie mieli wątpliwości, czy wspomóc projekt budowy MHŻP. Jan Kulczyk przyznał, że wahał się tylko co do sumy, jaką ma wesprzeć instytucję. Pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. otwarcia MHŻP Waldemar Dąbrowski stwierdził, że muzeum powstało w idealnym momencie, gdyż polska demokracja już dojrzała.
Współprzewodniczący Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Wiktor Markowicz wyraził nadzieję, że instytucja przyczyni się do zmiany postrzegania Żydów w Polsce i wyprostuje stereotypy, aby słowo "Żyd" nie miało więcej pejoratywnego znaczenia.
Wnętrze muzeum
Muzeum obejmuje prawie 13 tys metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Na najniższym poziomie, w podziemiach budynku, znajdować się będzie wystawa główna, poświęcona historii Żydów polskich od średniowiecza do czasów współczesnych. W muzeum mieszczą się także: wielofunkcyjne audytorium na 480 miejsc, sale wystaw czasowych, centrum edukacyjne, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci, sklep muzealny, a także muzealna restauracja Besamim (hebr. zioła) serwująca dania kuchni żydowskiej.
Wnętrze muzeum utrzymane jest w kolorze piaskowym, co jest nawiązaniem do typowej dla wielu warszawskich budowli kolorystyki. Mimo tego nawiązania, Mahlamäki nie podkreśla skojarzeń z symbolizmem. Ponieważ muzeum ma prezentować całą historię Żydów w Polsce a nie tylko okres okupacji, projektant unikał podobieństwa do już istniejących muzeów Holocaustu (takich jak np. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie czy muzeum przy Jad Waszem), które mają surową, betonową strukturę.