PolskaDziś oficjalne wyniki matury

Dziś oficjalne wyniki matury

Maturzyści poznają oficjalne
wyniki egzaminu dojrzałości. Ocena maturalna jest ostateczna, a
więc nie można się od niej odwołać. Wyniki zdobyte na maturze
można jednak poprawić.

Nieoficjalnie wiadomo, że najlepiej wypadły egzaminy z języków obcych, gorzej uczniowie poradzili sobie z przedmiotami ścisłymi.

W poniedziałek Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, które odpowiedzialne były za przygotowanie, przeprowadzenie i sprawdzenie nowej matury, przekażą wyniki egzaminu pisemnego dyrektorom szkół. Przekazywanie wyników rozpocznie się w poniedziałek od rana. Razem z wynikami do szkół powinny trafić także świadectwa dojrzałości, jeśli uda się wszystkie wydrukować, jeśli nie, to uczniowie otrzymają je najpóźniej do czwartku - powiedziała szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz.

Uczniowie znają już wyniki ustnej matury - poznali je w tym samym dniu, w którym ją zdawali. Ustna matura rozpoczęła się 18 kwietnia, uczniowie obowiązkowo zdawali dwa przedmioty: język polski i obcy. By zaliczyć część ustną, musieli zdobyć co najmniej 30% możliwych punktów. Z danych zebranych przez ministerstwo edukacji wynika, że egzaminu ustnego z języka polskiego nie zdało od 1,1 do 4% uczniów w zależności od województwa; angielski "oblało" od 3 do 5,3% uczniów; niemiecki od 5 do 6%; francuski od 5 do 8%; rosyjski od 7 do 10%. Włoski i hiszpański zdali wszyscy. Osoby, które nie zdały egzaminu ustnego, zostały dopuszczone do części pisemnej.

Podczas części pisemnej, która trwała od 4 do 31 maja, maturzyści musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego, obcego i wybranego przedmiotu. Przedmioty obowiązkowe można było zdawać na wybranym poziomie: podstawowym lub rozszerzonym. Z każdej części uczeń mógł uzyskać maksymalnie 50 punktów. By zaliczyć część podstawową, wystarczyło zdobyć 30% możliwych punktów. W przypadku egzaminu na poziomie rozszerzonym nie było limitu punktów potrzebnych do zaliczenia - nawet jeśli uczeń zdobył tylko 1 punkt, wynik ten zostanie zapisany na świadectwie maturalnym.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych uczniowie mogli zdawać ustnie i pisemnie także tzw. przedmioty dodatkowe (maksymalnie trzy). Osoby, które zdecydowały się na taką możliwość, musiały zdawać te egzaminy na poziomie rozszerzonym.

Zgodnie z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego, decyzja komisji egzaminacyjnej o ocenie maturalnej nie ma charakteru decyzji administracyjnej, a więc nie można się od niej odwołać.

Wyniki zdobyte na maturze można poprawić. W przypadku egzaminu ustnego poprawić można tylko przedmiot niezdany. W przypadku części pisemnej uczniowie mogą poprawiać zarówno przedmioty, których nie zaliczyli, a także te, z których, ich zdaniem, otrzymali zbyt niski wynik. W kolejnych sesjach egzaminacyjnych mogą również zdawać zupełnie nowe, wybrane przez siebie przedmioty. Poprawki możliwe są przez 5 lat od maturalnego debiutu - uczniowie mogą więc 10 razy próbować swoich sił (egzamin maturalny organizowany jest co pół roku). Najbliższa sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na styczeń.

Do egzaminu dojrzałości przystąpiło 317 tys. uczniów z 3910 szkół.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)