Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Organizatorzy obchodów z ONZ przypominają w tym roku o tym, jak ważne jest czytanie książek - zarówno tych papierowych jak i elektronicznych. Datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrano, by upamiętnić wydarzenia z 1952 roku, kiedy w Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) zamordowano pięciu studentów.
Na świecie jest obecnie prawie siedem tysięcy języków. Zanikają one jednak bardzo szybko. - Lingwistyczna różnorodność jest zagrożona i ponad połowa z tych siedmiu tysięcy języków może zniknąć w ciągu kilku pokoleń - podkreśla Irina Bokova, szefowa agencji ONZ do spraw Oświaty,Nauki i Kultury UNESCO.
Hasło tegorocznych obchodów, to "Książki dla edukacji w języku ojczystym". Eksperci podkreślają, że edukacja w językach narodowych ma kluczowe znaczenie, toteż niezbędne jest publikowanie w tych językach książek i podręczników - zarówno tradycyjnych jak i cyfrowych.
W ramach obchodów, w Paryżu, w siedzibie UNESCO, odbędzie się specjalna konferencja poświęcona książkom.
ONZ przypomina, że na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został 21 dzień lutego, bo upamiętnia on wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla) - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.