Trwa ładowanie...

Dżihadysta stracił francuskie obywatelstwo. Sąd: to zgodne z prawem

W Paryżu Rada Konstytucyjna ostatecznie potwierdziła słuszność werdyktu sądu, odbierającego obywatelstwo francuskie islamskiemu terroryście. Miał on dwa paszporty francuski i marokański. Dżihadyście grozi ekstradycja do Maroka, gdzie może być skazany na 20 lat więzienia.
Share
Dżihadysta stracił francuskie obywatelstwo. Sąd: to zgodne z prawem
Źródło: freeimages.com
d1aqinq

Ahmed Sahnuni otrzymał obywatelstwo Republiki Francuskiej w 2003 roku. W marcu 2013 roku został skazany na siedem lat więzienia marca za działalność w organizacji terrorystycznej i propagowanie ideologii fundamentalizmu muzułmańskiego. Śledczy dowiedli, że zajmował się rekrutacją ochotników, chcących walczyć w Afganistanie.

Na mocy dekretu podpisanego przez premiera Manuela Vallsa i ministra spraw wewnętrznych Bernarda Cazeneuve w ubiegłym roku odebrano mu obywatelstwo francuskie. Zażalenie od tej decyzji złożył obrońca mężczyzny.

Rada Konstytucyjna potwierdziła jednak zgodność z prawem decyzji o pozbawieniu obywatelstwa, która do tej pory w ciągu kilkunastu lat miała miejsce zaledwie osiem razy.

d1aqinq

Paszportu Republiki Francuskiej można pozbawić osobę, której przyznano to nie wcześniej niż piętnaście lat temu, która ma dwa obywatelstwa i dopuściła się działalności terrorystycznej, szpiegowskiej, dokonała szkody na rzecz ważnych interesów Francji bądź została przez obce państwo skierowana w tym celu nad Sekwanę.

Taka procedura nie może być jednak zastosowana do imigrantów, którzy przed otrzymaniem francuskiego obywatelstwa byli bezpaństwowcami. To dlatego prawnik dżihadysty wskazywał, że ustawa wprowadza nierówność między Francuzami.- Czy niektórzy są bardziej francuscy niż inni? Czy sprawa mojego klienta nie jest tylko próbą uspokojenia opinii publicznej? - pytał adwokat, ale nie przekonał tym członków Rady Konstytucyjnej.

Zobacz również: Policja boi się patrolować przedmieścia Paryża

d1aqinq

Podziel się opinią

Share
d1aqinq
d1aqinq
Więcej tematów