Trwa ładowanie...

Dżihadyści z ISIL wpływowym czynnikiem w regionie - ocenia szef niemieckiego MSZ

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier widzi w dżihadystach z ISIL "wpływowy czynnik regionalny" o potencjale umożliwiającym znacznie poważniejsze działania niż tylko zamachy terrorystyczne. Nie spodziewa się szybkiego rozwiązania konfliktu w Iraku.

Share
Dżihadyści z ISIL wpływowym czynnikiem w regionie - ocenia szef niemieckiego MSZ
Źródło: AFP, Fot: Odd Andersen
d40qkpt

W Iraku nie będzie "szybkiej odpowiedzi" na ostatnie wydarzenia - powiedział Steinmeier w Berlinie. Polityk SPD ostrzegł przed powstaniem pomiędzy Syrią a stolicą Iraku Bagdadem "przestrzeni pozbawionej rządu". Zaapelował do polityków irackich o jak najszybsze utworzenie rządu zdolnego do skutecznego działania.

Najważniejszym zadaniem władz irackich jest jego zdaniem powstrzymanie marszu bojowników ISIL (Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu). - Uda się to tylko wtedy, gdy powstanie iracki rząd cieszący się autorytetem w całym kraju - powiedział Steinmeier.

Dżihadyści z ISIL korzystają z poparcia lub neutralności sunnickiej ludności w zachodnim i środkowym Iraku. Sunnici czują się zmarginalizowani pod rządami obecnego szyickiego reżimu Nuriego al-Malikiego; szyici stanowią w Iraku ok. 60 proc. ludności.

d40qkpt

Podziel się opinią

Share
d40qkpt
d40qkpt
Więcej tematów