Trwa ładowanie...
d2v3760

Dzihadyści z IS zaatakowali największą w kraju rafinerię Bajdżi

Bojownicy Państwa Islamskiego (IS) przeprowadzili w sobotę samobójczy atak na największą w Iraku rafinerię w Bajdżi - poinformowały źródła wojskowe. Podkreślono, że armia w dalszym ciągu kontroluje rafinerię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pole naftowe podpalone przez dżihadystów, na północ od Tikritu, 9 kwietnia
Pole naftowe podpalone przez dżihadystów, na północ od Tikritu, 9 kwietnia (AFP, Fot: AHMAD AL-RUBAYE)
d2v3760

- Państwo Islamskie przeprowadziło atak na rafinerię w Bajdżi. Na teren zakładów przedostało się trzech zamachowców samobójców. Dwóch z nich zabito, a trzeci wysadził się w powietrze - podano.

Samobójczy zamach poprzedziły walki, w których zginęło 20 dżihadystów. Siły irackie chroniące rafinerię odzyskały kontrolę nad wjazdami na jej teren i obiekt jest bezpieczny - zapewniło wojskowe źródło.

Ugrupowanie IS opublikowało zdjęcia konwoju pojazdów opancerzonych atakującego okolicę rafinerii.

d2v3760

- Państwo Islamskie próbuje przekonać, że jego bojownicy są wszędzie, lecz faktycznie zostali wyparci i nie mogą posuwać się dalej - poinformował jeden z wysokich przedstawicieli armii irackiej.

W listopadzie ubiegłego roku rafineria w Bajdżi została przy pomocy lotnictwa sojuszniczego państw zachodnich odbita z rąk dzihadystów z IS przez wojsko irackie. Dzihadystom nie udało się uruchomić rafinerii. Jej zdolność produkcyjna wynosiła do 300 tysięcy baryłek paliw dziennie, co pokrywało przed ofensywą sił Państwa Islamskiego 50 proc. irackiego zapotrzebowania.

d2v3760

Podziel się opinią

Share
d2v3760
d2v3760
Więcej tematów