Trwa ładowanie...
d2rqspb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dżihadyści z IS odbili strategiczną miejscowość przy tureckiej granicy

• Chodzi o Ar-Rai w położonej na północy Syrii prowincji Aleppo
• Bojownicy organizacji Państwo Islamskie wyparli stamtąd syryjską zbrojną opozycję
• Poinformowało o tym Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czołg zdobyty przez syryjskich rebeliantów (AFP, Fot: OMAR HAJ KADOUR)
d2rqspb

Po stoczeniu ciężkich walk dżihadyści przejęli kontrolę nad Ar-Rai wczesnym rankiem. Zaledwie kilka dni wcześniej islamiści opuścili to miasteczko na skutek ofensywy podjętej przez bojowników opozycyjnej Wolnej Armii Syryjskiej, a także z powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra.

W trakcie toczących się od miesięcy walk na północnym zachodzie Syrii Ar-Rai wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Miasteczko jest położone przy granicy syryjsko-tureckiej, dzięki czemu zapewnia bojownikom IS dostęp do szlaków zaopatrzeniowych; znajduje się też na drodze do bastionu ich organizacji w prowincji Aleppo.

Od maja 2015 roku IS zdobyło tereny w pobliżu Azaz, przejścia granicznego z Turcją, jednak w ostatnich miesiącach zostało zmuszone od odwrotu w wielu innych regionach przez inne ugrupowania rebelianckie i wspierane przez lotnictwo Rosji syryjskie wojska rządowe - przypomina agencja Reutera.

d2rqspb

Władze w Damaszku poinformowały w niedzielę, że syryjska armia i rosyjskie lotnictwo przygotowują wspólną operację wyzwolenia Aleppo, a w środę wspierane przez siły sojusznicze wojsko syryjskie rozpoczęło dużą ofensywę przeciwko rebeliantom na południe od Aleppo.

Działania sił wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są opisywane jako najpoważniejsze, odkąd pod koniec lutego zaczęło obowiązywać zawieszenie broni w Syrii. Rozejm nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko IS oraz Frontowi al-Nusra; operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa i dowodzona przez USA koalicja.

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi.

d2rqspb

Podziel się opinią

Share

d2rqspb

d2rqspb
Więcej tematów