ŚwiatDzieworództwo zamiast klonowania

Dzieworództwo zamiast klonowania

Klonowanie zrodziło u naukowców nadzieję na rychłe metody wyleczenia takich schorzeń jak np. choroba Parkinsona czy Alzheimera. Z drugiej strony wywołało fale protestów na tle etycznego prawa do wykorzystywania zarodków ludzkich do badań. Jak wynika z najnowszych eksperymentów być może już wkrótce uda się ominąć ten ostatni problem, o ile udałoby się wytworzyć komórki niezbędne w leczeniu z innego źródła niż potencjalnie przyszły człowiek.

04.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Owocne może się okazać wykorzystanie w tym celu partenogenezy (dzieworództwa), procesu podczas którego niezapłodniona komórka jajowa rozwija się w embrion. Ponieważ w ten sposób wytworzony ludzki zarodek nie może rozwinąć się w pełnowartościowy organizm, to znika etyczny problem związany z klonowaniem.

Szczególnie obiecujące wydają ostatnie eksperymenty przeprowadzone na makakach. W ich trakcie naukowcom udało się stworzyć kilka partenogentycznych embrionów, z których jeden był zdolny do wytworzenia komórek potomnych.

Jednak najbardziej obiecujące wydaje się to, że udało się z nich wytworzyć różnego rodzaju komórki, w tym neurony wytwarzające dopaminę. Podejrzewa się, że przeszczepienie tych neuronów może być podstawowym sposobem na wyleczenie choroby Parkinsona. (ajg)

chorobaeksperymentklonowanie
Zobacz także
Komentarze (0)