Dziewięciu kandydatów w wyborach na prezydenta Poznania
Pięciu kandydatów popieranych przez partie polityczne i czterech niezależnych będzie ubiegać się o fotel prezydenta Poznania. Według sondaży, największe szanse na zwycięstwo w wyborach ma obecny prezydent Ryszard Grobelny; jego głównymi rywalami będą popierani przez partie polityczne: Maria Pasło-Wiśniewska z PO i Jacek Tomczak z PiS.
Ryszarda Grobelnego, który od 1990 roku jest członkiem zarządu Poznania początkowo jako wice-, a następnie od 1998 roku jako prezydent miasta. W wyborach startuje jako kandydat niezależny. W 2002 roku był popierany przez PO, obecnie kandydatka tej partii jest jego głównym rywalem w wyborach.
Popierana przez PO Maria Pasło-Wiśniewska jest ekonomistką, była prezesem dużego komercyjnego banku obecnie jest posłanką Platformy Obywatelskiej.
Poseł PiS Jacek Tomczak ma 33 lata, zanim został posłem, był popularnym radnym Rady Miasta Poznania.
Kolejnymi kandydatami w wyborach na prezydenta Poznania są: popierany przez Wspólną Lewicę były wojewoda wielkopolski Andrzej Nowakowski, niezależna kandydatka Katarzyna Kretkowska, poseł Samoobrony Andrzej Aumiller. Poselską przeszłość ma też członek UPR Władysław Reichelt, który był posłem w latach 1991-1993 z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego.
Wśród kandydatów na prezydenta Poznania jest też radny z SLD startujący jako niezależny Tadeusz Jarmołowicz i biznesmen Wojciech Bogajewski popierany przez komitet Wielki Poznań i Wielkopolska.
W poprzednich bezpośrednich wyborach na prezydenta Poznania swoje kandydatury zgłosiło 12 chętnych.
Ostatni sondaż wyborczy, przeprowadzony na zlecenie "Gazety Wyborczej", opublikowano w połowie września i wtedy największym poparciem cieszył się Grobelny (38,5 proc. głosów), Pasło- Wiśniewska (19,3), Tomczak (13,3) oraz Nowakowski (10,7).