Dziewczynki mądrzejsze od chłopców
Badania brytyjskich dzieci w wieku od 5 do 7 lat wskazują, że dziewczynki wyraźnie wyprzedzają w rozwoju chłopców. Co więcej, tak samo jest we wszystkich grupach wiekowych, od przedszkola po uniwersytet.
Badania 15 tysięcy dzieci w trzech dziedzinach: zasobu słów, koordynacji wizualnej i orientacji przestrzennej przeprowadził londyński Instytut Edukacji. Wynika z nich, że wśród brytyjskich siedmiolatków dziewczynki wyprzedzają w rozwoju chłopców średnio o 2 miesiące.
Wśród 10% najbardziej rozwiniętych dzieci było wprawdzie tyle samo chłopców co dziewczynek, ale w innych grupach - im niżej, tym więcej chłopców, a mniej dziewczynek. Badania wykazały, że szybszemu rozwojowi dzieci obu płci sprzyja wychowywanie się w pełnej rodzinie, z obojgiem rodziców czynnych zawodowo. Dzieci-rozrabiaki, a więc głównie chłopcy, osiągają gorsze wyniki w szkole, podobnie jak te, które nie jadają regularnie śniadania w domu.
Skumulowanie niekorzystnych czynników rozwojowych już w wieku 6-7 lat może owocować nawet rocznym zapóźnieniem w zasobie słów. Przy okazji badań okazało się, że wśród brytyjskich pięciolatków ponad jedna trzecia dzieci nie mieszka z obojgiem swoich biologicznych rodziców.