Trwa ładowanie...
d4hvp6o
07-01-2006 05:15

Dziesiątki milionów złotych dla "złomowych" przestępców

Centralne śledztwo przeciwko gangom złomowym poprowadzą dwie prokuratury apelacyjne w kraju - informuje "Gazeta Wyborcza". Do kieszeni przestępców mogły trafić dziesiątki milionów złotych - mówi prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.

d4hvp6o
d4hvp6o

Na początku grudnia reporterzy gazety napisali, jak kraj oplotła sieć fikcyjnych spółek rzekomo handlujących złomem kolorowym. Z dziennikarzami Radia RMF FM ustalili, że takie łańcuchy firm widm odkryto w Małopolsce, na Górnym i Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce. Po artykule Prokuratura Krajowa powołała zespół, by przeanalizował informacje ze wszystkich prokuratur.

W całym kraju toczy się teraz aż 46 śledztw dotyczących oszust złomowych, a w proceder zaangażowanych jest ponad 500 firm. Jak dotąd największą liczbę fikcyjnych spółek - ponad 150 - odkryto w rejonie Bydgoszczy, ale najlepiej proceder zorganizowany był w Małopolsce. Wstępne szacunki pozwalają przyjąć, że do kieszeni przestępców mogły trafić dziesiątki milionów złotych - mówi prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Wszędzie pojawia się ten sam mechanizm przestępstw - fikcyjny obrót lewymi fakturami, który miał potwierdzić handel kolorowym złomem i pomóc w wyłudzaniu podatku VAT i praniu brudnych pieniędzy - dodaje dziennik.

Według ustaleń "Gazety Wyborczej" przestępcy mogą mieć związek z mafią paliwową. Na ślad takich powiązań dziennikarze trafili w Małopolsce. Mamy rzeczywiście sygnały o takich związkach. Dlatego zamierzamy porównać informacje uzyskane w śledztwie paliwowym z danymi o firmach, które przewijają się w tych postępowaniach - powiedział Kaczmarek. (PAP)

d4hvp6o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hvp6o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj