PolskaDziennikarze apelują o sfinalizowanie prac nad filmem o Powstaniu Warszawskim

Dziennikarze apelują o sfinalizowanie prac nad filmem o Powstaniu Warszawskim

Redaktorzy naczelni czterech dzienników zaapelowali do władz o sfinalizowanie prac nad filmem o Powstaniu Warszawskim. 1 sierpnia 2006 roku rozstrzygnięto wyniki konkursu na projekt takiego filmu. Konkurs był inicjatywą Ministra Kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także Muzeum Powstania Warszawskiego.

W apelu redaktorzy naczelni "Dziennika", "Polski", "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej" napisali: "Sądzimy, że Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury mają wiedzę, możliwości i kompetencje, by dzieło doprowadzić do końca. Wierzymy, że mogą wspomóc je w tym prezydent, rząd i parlament".

Wicenaczelny "Rzeczypospolitej" Piotr Gabryel podkreślił, że apel wyraża zaniepokojenie faktem, że - w dwa lata po zakończeniu konkursu - realizacja filmu nie rozpoczęła się. Dziwię się temu, że od lat nie powstał film o Powstaniu Warszawskim, na miarę dzieła o innym aspekcie naszej historii, czyli "Katynia" Wajdy - powiedział Piotr Gabryel.

Wiceminister kultury Tomasz Merta zapewnił, że film o Powstaniu Warszawskim będzie, ale nadal gromadzone są pieniądze, by powstało dzieło wybitne, zrealizowane z rozmachem.

Wiceminister przypomniał, że mają powstać dwa filmy fabularne - według projektów, które wygrały konkurs dwa lata temu. Ich łączny budżet to około 60 milionów złotych, a dotychczas udało się zgromadzić między 2/3 a 3/4 tej kwoty - poinformował Tomasz Merta. Wyjaśnił, że pieniądze dadzą Polski Instytut Sztuki Filmowej Ministerstwo Kultury, władze Warszawy i Telewizja Polska. Według Tomasza Merty Instytut Sztuki Filmowej cały czas intensywnie zabiega o zgromadzenie całej potrzebnej sumy. Termin rozpoczęcia realizacji nie jest znany, ale - jak zapewnił Tomasz Merta - wszystkim zależy, aby nie był odległy.

Dwa lata temu konkurs na film o powstaniu warszawskim wygrały projekty "Ostatnia niedziela" Dariusza Gajewskiego i Przemysława Nowakowskiego o losach powstańca o pseudonimie "Romeo" i łączniczki "Akme", i drugi zatytułowany "1944: Warszawa" Krzysztofa Steckiego i Tomasza Zatwarnickiego, splecione historie kilkunastu, lub kilkudziesięciu bohaterów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)