Dziennikarze apelują - informacja publiczna naprawdę publiczna
Dziennikarze i działacze na rzecz praw człowieka skierowali w poniedziałek do posłów list otwarty, w którym apelują o uchwalenie na najbliższym posiedzeniu Sejmu we wtorek ustawy o dostępie do informacji publicznej.
23.07.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Pod apelem przesłanym podpisali się prezes honorowy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski, prof. Ryszard Legutko - prezes Ośrodka Myśli Politycznej, redaktor naczelny Rzeczpospolitej Maciej Łukasiewicz, p.o. prezesa SDP Krystyna Mokrosińska, dyrektor Instytutu na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej Małgorzata Naimska, Marek Nowicki - prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Julia Pitera - prezes Transparency International Polska oraz prof. Tadeusz Tyszka - prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Według redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" prace nad ustawą przeciągają się i jest to ostatnia chwila do jej uchwalenia. Nie może być tak, aby dziennikarze i opinia publiczna nie miały dostępu do fundamentalnych informacji dotyczących np. pracy rządu, samorządu. Wszystko, co nie jest objęte tajemnicą państwową i nie szkodzi polskiej racji stanu powinno być publiczne - powiedział Łukasiewicz.
Jego zdaniem, społeczna kontrola organów władzy - jaką ma zapewniać ustawa - sprawi, że nie będzie możliwości istnienia żadnych układów korupcyjnych. Projekt ustawy o dostępie do informacji publicznej ma trafić we wtorek do trzeciego czytania. (and)