Dziennikarka Wirtualnej Polski nominowana do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Dziennikarka Wirtualnej Polski Bianka Mikołajewska otrzymała nominację do tegorocznej głównej Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Znalazła się w gronie dziewięciu dziennikarzy, których materiały wyróżniono.
30.10.2023 | aktual.: 30.10.2023 15:35
Nominowany do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego tekst Bianki Mikołajewskiej poświęcony jest karierom ludzi powiązanych z PiS w giełdowych spółkach z udziałem państwa. We władzach 19 takich spółek zasiadało w ostatnich latach 152 ludzi "Dobrej Zmiany" - ustaliła dziennikarka WP. 90 z nich zostało dzięki temu milionerami lub multimilionerami.
Do tegorocznej - już 19. - edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego nominowano łącznie piętnaście materiałów dziennikarskich.
Do głównej Nagrody nominowano:
- Magdalenę Chrzczonowicz (OKO.Press) za cykl publikacji o kryzysie uchodźczym na granicy z Białorusią;
- Kamila Dziubkę (Onet) za książkę "Kulisy PiS" ukazującą kuluary funkcjonowania partii Jarosława Kaczyńskiego;
- Martę Gordziewicz (TVN24) za reportaż "Państwo Ziobry";
- Paulinę Guzik (Więź) za artykuł "Towarzystwo Maciejowe";
- Jacka Harłukowicza (Onet) za artykuły ujawniające majątek żony premiera Mateusza Morawieckiego;
- Michała Janczurę (TOK FM) za radiowy serial dokumentalny "Podziemie";
- Biankę Mikołajewską (Wirtualna Polska) za artykuł "Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi "Dobrej zmiany"";
- Justynę Suchecką i Piotra Szostaka (TVN24.pl) za artykuł "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista";
- Piotra Świerczka (TVN24) za reportaż "Siła kłamstwa".
Wśród nominowanych w kategorii "Autor internetowy" znaleźli się:
- Karolina Głowacka (Radio Naukowe);
- Paulina Górska (Lepszy klimat);
- Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski (Podkast amerykański).
Po raz pierwszy w tym roku obradowała również Kapituła kategorii "Dziennikarz dla planety". Wśród nominowanych w tej kategorii znaleźli się:
- Szymon Bujalski (dziennikarz niezależny; Dziennikarz dla klimatu),
- Magda Łucyan (TVN24, "Rozmowy o końcu świata")
- Patryk Strzałkowski (Gazeta.pl).
Najlepsze tegoroczne materiały dziennikarskie i laureaci zostaną ogłoszeni 21 listopada br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Nowym Teatrze w Warszawie.
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została wręczona w 2005 roku i jest to obecnie jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. Otrzymują ją autorzy materiałów, które zdaniem Kapituły łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają za kulisy otaczającej nas rzeczywistości.
Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Prawo zgłoszenia nominacji do nagrody przysługuje każdemu z członków zwyczajnych Kapituły. Zgodnie z regulaminem nie można jednak zgłaszać dziennikarzy ze swoich redakcji ani z redakcji powiązanych. Redakcja Radia ZET nie ma wpływu na zgłaszane nominacje.
Oprócz statuetki zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 50 tysięcy zł. W tym roku podczas wieczornej uroczystości organizatorzy wręczą również Nagrodę Radia ZET im. A. Woyciechowskiego w kategoriach "Autor internetowy" (nagroda: 30 tys. zł) i "Dziennikarz dla planety" (nagroda: 10 tys. zł).
Dotychczasowi laureaci
Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013); Grzegorz Sroczyński (2014); Bianka Mikołajewska (2015); Małgorzata Zubik i Iwona Szpala (2016); Wojciech Bojanowski (2017); Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski (2018); Marek i Tomasz Sekielscy (2019); Judyta Watoła i Wojciech Czuchnowski (2020); Marcin Gutowski (2021) i Paweł Reszka (2022). Laureatką w kategorii "Autor internetowy" w 2022 roku została Katarzyna Gandor.
W 2010 roku przyznano również Nagrodę Specjalną Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz XX-lecia", która trafiła w ręce Jerzego Baczyńskiego – redaktora naczelnego tygodnika "Polityka", a w 2019 wręczono trzy równorzędne Nagrody Specjalne "Dziennikarz Dekady", które otrzymali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński oraz Paweł Reszka.
W tym roku mecenasami i partnerami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego są: Partnerzy Merytoryczni: Stowarzyszenie "Demagog", Instytut Monitorowania Mediów, Patronite, Uniwersytet SWPS; Partner Prawny: Kancelaria DZP. Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody głównej, a także w kategorii "Autor internetowy" jest Radio ZET. Mecenasami i fundatorami Nagrody "Dziennikarz dla planety" są Fundacja Climate Strategies Poland i KR Foundation.