PolskaDzień Wszystkich Świętych w Polsce

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce

W poniedziałek w całej Polsce obchodzono
Dzień Wszystkich Świętych. W kościele świętego Karola Boromeusza
na warszawskich Powązkach prymas Polski kardynał Józef Glemp
odprawił mszę św. i poprowadził procesję żałobną.

Dzień Wszystkich Świętych w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP

Prymas podkreślił, że wszystkie groby, które otaczamy naszą opieką i troską, na których składamy kwiaty i zapalamy światła, są miejscem złożenia ciała, które jest otaczane przez Kościół dużym szacunkiem.

Prymas zaznaczył, że Kościół dopuszcza możliwość spopielenia zwłok. Kremacja jest dzisiaj dopuszczona, dlatego, że to jest przyspieszenie stania się prochem. A więc nic zdrożnego, jeżeli ten proch jest także ze czcią należną pochowany - tłumaczył kard. Glemp.

Według prymasa, nie jest natomiast zwyczajem chrześcijańskim "rozrzucanie prochów". Dodał, że gdyby taka wola była, tam kapłan nie może asystować, bo rozrzucenie prochów jest lekceważeniem samego ciała.

Tradycyjna procesja była częścią uroczystości w pobliżu kościoła św. Katarzyny na Służewcu w Warszawie. Pod pomnikiem "Męczenników terroru komunistycznego w Polsce w latach 1944-1956" zapłonęły znicze, uczestnicy procesji złożyli kwiaty. Uroczystość poświęcona była zmarłym spoczywającym na cmentarzu przy kościele, przede wszystkim ofiarom represji stalinowskich. Na łące w pobliżu kościoła od 1945 roku do połowy lat 50. pogrzebano potajemnie około 2 tys. osób straconych w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

Wspólną procesją i modlitwą uczcili Dzień Wszystkich Świętych wierni prawosławni i rzymskokatoliccy na warszawskim cmentarzu prawosławnym. Wczesnym popołudniem, przy dźwięku dzwonów i zapachu kadzidła przy cerkwi zebrali się duchowni i wierni prawosławni, dołączyła do nich procesja spod pobliskiego kościoła św. Wawrzyńca.

Setki osób oddało hołd ofiarom hitlerowskiego obozu Auschwitz- Birkenau. Na terenie byłego obozu zapłonęły znicze w miejscach uświęconych krwią więźniów. Tradycyjnie najwięcej kwiatów i zniczy złożono przed Ścianą Straceń przy bloku XI, gdzie hitlerowcy podczas wojny rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, w krematorium w b. KL Auschwitz, a także przed ruinami krematoriów w Birkenau.

Duchowni kościoła katolickiego i polsko-katolickiego, muzułmanie oraz żydzi uczcili wspólnie pamięć bezimiennych zmarłych na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku. Oprócz przedstawicieli różnych wyznań na symboliczny Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy przybyli także przedstawiciele władz Gdańska i mieszkańcy miasta. Zebrani zapalili znicze.

Tysiące zniczy zapłonęło przed grobem rodziców i brata papieża Jana Pawła II na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Dla wielu osób przychodzenie w to miejsce jest wieloletnią tradycją. Poprzez skupienie i modlitwę ludzie wyrażają swój szacunek i miłość do Jana Pawła II.

W dniu Wszystkich Świętych na Jasnej Górze, na osiem kolejnych dni, udostępniona została do zwiedzania krypta - podziemny grobowiec paulińskich zakonników usytuowany pod kaplicą Matki Bożej.

Mieszkańcy Opolszczyzny odwiedzali symboliczny cmentarz ofiar powojennego obozu pracy w Łambinowicach (opolskie). W obozie po II wojny światowej zginęło, według różnych szacunków od 1 tys. do 1,5 tys. mieszkańców województwa. Światełka zapłonęły także pod krzyżem poświęconym powstańcom warszawskim, i na cmentarzu jeńców wojennych stalagu Lamsdorf, gdzie zginęło około 50 tys. żołnierzy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)