Dzień Walki z Rasizmem
Kilku członków Amnesty International (AI) manifestowało w Warszawie
przeciwko dyskryminacji rasowej, m.in. nieprzestrzeganiu praw
mniejszości etnicznych i religijnych. Na placu przed stacją metra "Centrum" młodzi ludzie z AI
rozmawiali z przechodniami. Swoją akcję informacyjną przeprowadzili w Międzynarodowym Dniu Walki z
Rasizmem.
Chcemy uczulić ludzi na to, że we współczesnym świecie problem rasizmu jest niestety nadal aktualny, a także pokazać różnorodność społeczeństw, bogactwo kultur, różnorodność ludzi - powiedział Mateusz Hładki z AI.
Spotkaniu towarzyszyła muzyka i tańce indiańskiego zespołu, który często gra przy wejściu do stacji kolejki. Zespół nie jest integralną częścią spotkania, ale świetnie pasuje do idei, które propagujemy - powiedział Hładki.
Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem, ustanowiony przez ONZ, jest obchodzony 21 marca. W tym dniu, w 1960 roku, południowoafrykańska policja zastrzeliła 69 uczestników pokojowej demonstracji w Sharpeville w RPA, którzy protestowali przeciwko polityce apartheidu.
Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaapelował o aktywność w walce z rasizmem. Powiedział, że do funkcjonujących przejawów dyskryminacji rasowej - m.in. przemocy na tle rasistowskim - wciąż dochodzą nowe jej przejawy, np. rasistowska propaganda w internecie i szufladkowanie ludzi według rasy w imię wypaczonego pojęcia bezpieczeństwa.
Nie wolno nam zaprzestać zmagań z rasizmem ani tracić nadziei na zwycięstwo - zaznaczył Kofi Annan. Podkreślił, że ONZ będzie kontynuować działania na rzecz realizacji idei poszanowania praw człowieka bez względu na różnice rasy, płci, języka lub wyznania, zawartej w Karcie Narodów Zjednoczonych. (mila)