Trwa ładowanie...
d2h6lrb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dzień sprzeciwu wobec mafii we Włoszech

Dzień sprzeciwu wobec mafii obchodzono w siedmiu włoskich miastach. W wiecach i uroczystościach w 23. rocznicę zamachu cosa nostra na sędziego śledczego Giovanniego Falcone uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy młodych Włochów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzień sprzeciwu wobec mafii we Włoszech
(WP, Fot: Andrzej Hulimka)
d2h6lrb

Główne obchody "No mafia day", zorganizowane między innymi przez Ministerstwo Oświaty, odbyły się w Palermo, gdzie 23 maja 1992 roku sycylijska mafia zabiła w zamachu bombowym walczącego z nią sędziego Falcone, jego żonę Francescę oraz trzech policjantów z jego ochrony. Ładunek wybuchowy o ogromnej sile podłożono na autostradzie, którą Falcone jechał z lotniska.

W głównym mieście Sycylii zorganizowano w rocznicę zamachu manifestację pod hasłem "Palermo wzywa Włochy". Tysiące uczestników wiecu wypuściło w niebo balony w kolorach włoskiej flagi. Oddano także hołd najbliższemu współpracownikowi Falcone, sędziemu Paolo Borsellino, który także został zamordowany w mafijnym zamachu dwa miesiące później, 19 lipca 1992 roku.

Oficjalne obchody rocznicy z udziałem prezydenta Włoch Sergio Mattarelli odbyły się również w Palermo, w bunkrze sali sądowej w więzieniu Ucciardone, gdzie sądzono najgroźniejszych bossów cosa nostra. Obecność nowego szefa państwa miała także dodatkowy symboliczny wymiar. Brat pochodzącego z Sycylii Mattarelli, przewodniczący władz tego regionu, został zamordowany przez cosa nostra w 1980 roku.

d2h6lrb

- Zebraliśmy się tutaj, by powiedzieć, że mafia może zostać pokonana. Jesteśmy tu, by odnowić obietnicę: pokonamy mafię, wyeliminujemy ją z tkanki społecznej, bo jest nie do pogodzenia z wolnością i ludzką koegzystencją - oświadczył prezydent.

W Corleone koło Palermo, kolebce mafii, zgromadzili się uczniowie z 12 pobliskich szkół podstawowych, by poznać czarne karty historii tych okolic.

W Mediolanie pamięć Falcone i Borsellino uczczono w dedykowanym im parku. Przypomniano o nich także na trwającej w tym mieście wystawie światowej Expo.

Rocznicowe uroczystości z udziałem uczniów odbyły się również we Florencji, Neapolu i w Rosarno w Kalabrii.

d2h6lrb

Podziel się opinią

Share

d2h6lrb

d2h6lrb
Więcej tematów