Dzień przed nami - 21 stycznia
KRAJ:
21.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W poniedziałek poznamy wyniki referendum w Zakładach Metalowych "Mesko" w Skarżysku-Kamiennej. Pracownicy odpowiadali na pytania dotyczące przeprowadzenia strajku w obronie przedsiębiorstwa oraz odwołania zarządu firmy. Głosowanie zorganizowała zakładowa "Solidarność". Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Związkowej "Solidarności" Waldemar Ożóg powiedział Polskiemu Radiu Kielce, że w referendum wzięła udział większość załogi i że przebiegało ono bez zakłóceń. Od wtorku w fabryce trwa pogotowie strajkowe. Zakład ma poważne kłopoty finansowe. Po raz pierwszy w prawie 80-letniej historii firmy, załoga nie otrzymała pensji. Zarząd przedsiębiorstwa zapowiada, że zaległe pobory za grudzień zostaną wypłacone 22 stycznia. Na razie jednak nie ma pieniędzy na wypłaty.
W Galerii Zachęta odbędzie się w poniedziałek warszawska premiera ekspozycji "Przedwiośnie. Sztuka polska 1880-1920". Wystawa, pokazywana podczas ubiegłorocznego festiwalu Europalia - Polska 2001, niedawno wróciła z Brukseli, gdzie obejrzało ją ponad 30 tys. widzów. Całą Zachętę wypełnią największe polskie dzieła z przełomu ubiegłych stuleci - prawie 150 obrazów i rysunków, 15 rzeźb i 60 fotografii z 17 muzeów i 7 kolekcji prywatnych. Na wystawie będzie - między innymi - cykl Artura Grottgera "Litania" oraz obraz "Batory pod Pskowem" Jana Matejki. Ponadto wystawione będą dzieła: Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Witolda Pruszkowskiego, Olgi Boznańskiej, Władysława Ślewińskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Xawerego Dunikowskiego, Wojciecha Weissa, Włodzimierza Tetmajera, Juliana Fałata, Józefa Pankiewicza oraz Władysława Podkowińskiego.
W Gorzowie Wielkopolskim zbierze się w poniedziałek po raz pierwszy diecezjalny Trybunał Beatyfikacyjny do badania heroiczności cnót Sługi Bożego biskupa Wilhelma Pluty. Jest to początek jego procesu beatyfikacyjnego. Prace Trybunału rozpoczną się od nawiedzenia grobu biskupa i modlitwy w gorzowskiej katedrze. Pierwsza publiczna sesja procesu beatyfikacyjnego odbędzie się w rezydencji biskupiej w Gorzowie, gdzie biskup Pluta mieszkał przez 28 lat. Pierwsza część procesu beatyfikacyjnego odbywa się w diecezji, druga w Rzymie. Beatyfikację musi poprzedzić stwierdzenie cudu, do którego doszło za wstawiennictwem błogosławionego.
ZAGRANICA:
W Strasburgu na rozpoczynającej się w poniedziałek tygodniowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy odbędą się wybory nowego przewodniczącego. Delegaci zajmą się też, między innymi, terroryzmem, sytuacją w Czeczenii i na Cyprze. Na zimową sesję do Strasburga przybyła w komplecie polska delegacja licząca 14 członków i tyluż zastępców. Większość członków delegacji, którym przewodniczy poseł Tadeusz Iwiński po raz pierwszy zasiądzie w sali plenarnej. Sesję rozpoczną wybory nowego przewodniczącego. Brytyjczyk Lord Russel-Johnston kończy swoją kadencję. Największe szanse na objęcie tej funkcji ma - zdaniem obserwatorów - austriacki socjalista Peter Schieder.
W Moskwie, serbski patriarcha prawosławny Pavle weźmie udział w uroczystości wręczenia nagród Międzynarodowego Funduszu Jedności Prawosławnych Narodów. Są one przyznawane za działalność na rzecz umacniania jedności prawosławnych narodów. Wczoraj, na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo Pavle oświadczył, że nagrodę odbiera jako dowód poparcia dla serbskiego narodu i serbskiej cerkwi.
W Austrii dobiega końca zbieranie podpisów przeciwko czeskiej elektrowni atomowej Temelin. Do godziny 20.00, uprawnieni do głosowania mogą jeszcze składać podpisy, opowiadając się tym samym za zamknięciem leżącej blisko granicy elektrowni. Inicjatorem głosowania była współrządząca Partia Wolnościowa. Żąda ona, by Unia Europejska nie przyjęła Czech, gdy te nie zamkną Temelina. Akcji zbierania podpisów towarzyszyła ostra wymiana zdań między czeskim premierem Miloszem Zemanem a liderem austriackiej skrajnej prawicy Joergiem Haiderem. Zeman nazwał Haidera i członków jego Partii Wolnościowej "postfaszystami".
Prawicowy ekstremista Manfred Roeder odpowie przed sądem we Frankfurcie za uwłaczanie organom konstytucyjnym. 72-letni Roeder w kwietniu 2000 roku wystosował list do deputowanych Bundestagu. Oskarżył w nim parlament i rząd, że doprowadzili naród do zguby poprzez faworyzowanie obcokrajowców i Żydów oraz poprzez fałszowanie historii, szczególnie tej dotyczącej czasów nazistowskich.
Iran i Irak wznowią wymianę jeńców wojennych wziętych do niewoli podczas wojny w latach 1980-89. Porozumienie w tej sprawie oba państwa zawarły w piątek w Bagdadzie. Według tych ustaleń, Iran przekaże Irakowi 697 osób a irackie władze przekażą Iranowi 50. Informująca o tym agencja ITAR-TASS zwraca uwagę na fakt, że po zakończeniu tej wojny oba państwa wymieniły tysiące jeńców, ale problem wymiany daleki jest od ostatecznego uregulowania. Według danych pochodzących ze źródeł irackich, w więzieniach irańskich przetrzymywanych jest ponad 20 tysięcy Irakijczyków. Z kolei Teheran domaga się od Iraku uwolnienia około 5 tysięcy swoich ludzi. Niemożność rozwiązania problemu wymiany jeńców wojennych jest jedną z głównych przyczyn na drodze normalizacji stosunków między Iranem a Irakiem. (and)