ŚwiatDzień przed nami - 19 grudnia 2001

Dzień przed nami - 19 grudnia 2001

KRAJ:

W środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Większość analityków uważa jednak, że Rada nie zdecyduje się tym razem na ich obniżkę. Pod koniec listopada Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe banku centralnego o półtora punktu. Wprawdzie obniżce stóp sprzyjają dane o niskiej inflacji, spadku produkcji przemysłowej i cen producentów, ale analitycy uważają, że obniżenie stóp procentowych jest możliwe najwcześniej w styczniu. Zwracają uwagę, że ważne dla Rady Polityki Pieniężnej dane o tak zwanej inflacji bazowej nie są jeszcze znane. W tym roku Rada Polityki Pieniężnej sześciokrotnie obniżała stopy procentowe, łącznie o siedem i pół punktu procentowego.


Senat zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o organizacji i trybie działania Rady Ministrów, która znosi ustawowe zapisy o udziale prezesów NIK i NBP w posiedzeniach rządu. Wprowadzone zmiany dotyczą również ustawy o służbie cywilnej. Przewidują one, że do końca grudnia 2005 roku dyrektor generalny urzędu administracji państwowej może wyrażać zgodę na obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej przez osobę nie będącą członkiem korpusu tej służby. Osoba taka ma zajmować powierzone jej stanowisko do czasu obsadzenia go w drodze konkursu. Podczas posiedzenia senatorowie omówią też nowelizację kodeksu pracy, która zakłada skrócenie urlopów macierzyńskich z 26 do 16 tygodni. Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.


Prezydent Aleksander Kwaśniewski spotka się z członkami Komisji ds. Reformy Prawa Karnego Aleksander Kwaśniewski powołał zespół wybitnych teoretyków i praktyków prawa po tym, jak w październiku zawetował nowelizację prawa karnego uchwaloną przez poprzedni parlament w oparciu o projekt ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Prezydentowi zostaną przekazane projekty nowelizacji kodeksów karnego, postępowania karnego i karnego wykonawczego.


Zostaną ogłoszone decyzje w sprawie dalszych losów Polskiego Komitetu UNICEF. Kolosalne długi, niegospodarność oraz wykorzystywanie szyldu UNICEF do prywatnych celów - takie zarzuty pod adresem Polskiego Komitetu UNICEF wysuwa centrala w Genewie. Członkowie delegacji z Genewy spotkali się wczoraj z szefem Kancelarii Premiera, Markiem Wagnerem i z przedstawicielami naszego MSZ. Po tych rozmowach jest prawie pewne, że polski komitet UNICEF zostanie rozwiązany.


Instytut Pamięci Narodowej przedstawi wyniki kolejnego etapu śledztwa dotyczącego pogromu w Jedwabnem. Prowadzący śledztwo prokurator Radosław Ignatiew z IPN poinformuje o wynikach najnowszych ekspertyz związanych z tą sprawą. 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem niedaleko Łomży doszło do mordu na ludności żydowskiej. Okoliczni Polacy - przy współudziale Niemców - zamordowali wówczas, według różnych źródeł, od 600 do 1600 Żydów. Podczas ekshumacji prowadzonych w Jedwabnem w obecności rabinów, na początku czerwca tego roku, znaleziono szczątki ludzkie, drobne przedmioty, a także naboje i łuski karabinowe. Ustalono szacunkowo, iż w dwóch miejscach pochowano około 250 osób. W sprawie pogromu w Jedwabnem, po wojnie przeprowadzono trzy śledztwa: w 1949 roku w Łomży, w 1953 w Białymstoku oraz w 1967, kiedy władze polskie korzystały z pomocy władz niemieckich w celu wyjaśnienia współudziału Niemców. To ostatnie śledztwo zostało umorzone. IPN rozpoczął śledztwo1 września 2000 roku.


Betlejemskie światło pokoju odbierze od harcerzy prezydent Aleksander Kwaśniewski. Wigilijny ogień zostanie też przyniesiony Prymasowi Polski, a 21 grudnia trafi do marszałka Sejmu. Betlejemskie światło, pochodzące z miejsca narodzenia Chrystusa, symbolizuje wewnętrzny pokój, wyciszenie, refleksję przed Świętami Bożego Narodzenia. Światło ma przypominać, że narodziny Jezusa niosą obietnicę pokoju dla wszystkich ludzi na świecie. W tym roku towarzyszy mu hasło "Wy jesteście światłością świata". Betlejemskie światło pokoju pojawia się Polsce od 11 lat.


ZAGRANICA:

Rozwój stosunków gospodarczych, a także pogłębianie więzi politycznych - to główne zadanie zaczynającej się w środę dwudniowej oficjalnej wizyty premiera Leszka Millera w Moskwie. Najważniejsze będą spotkania poświęcone gospodarce, ponieważ Polska ma wciąż zdecydowanie ujemny bilans w handlu z Rosją. Według analityków, w porównaniu z gospodarką, kontakty polityczne są zdecydowanie lepsze. Rosyjskie media podkreślą, że Polska wciąż nie wprowadziła wiz dla Rosjan, choć zrobiła to nawet Bułgaria. Można też oczekiwać wspólnej deklaracji poparcia dla koalicji antyterrorystycznej oraz dla integracji Rosji z Sojuszem Północnoatlantyckim.


W Waszyngtonie Unia Europejska będzie omawiała z amerykańskimi politykami politykę wobec Bliskiego Wschodu. Rozważy też, jakie dalsze działania podjąć w celu położenia kresu starciom trwającym w tym regionie od 15 miesięcy. Guy Verhofstadt - premier Belgii, która kończy półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej - powiedział, że Wspólnota chce przekonać możliwie jak najwięcej krajów do wywarcia presji na Izrael i Palestyńczyków i skłonienia ich do podjęcia rozmów pokojowych.


Zakończy się posiedzenie ministrów obrony NATO w Brukseli. Uczestniczy w nim minister obrony narodowej, Jerzy Szmajdziński. We wtorek NATO i Rosja podpisały porozumienie o utworzeniu w Moskwie wojskowej misji łącznikowej. Obradujący w Brukseli ministrowie obrony Sojuszu spotkali się szefem rosyjskiego resortu obrony Siergiejem Iwanowem, który zapewnił, że jego kraj zainteresowany jest bliższą współpracą zarówno z NATO jak i ze Stanami Zjednoczonymi. Obradujący ministrowie NATO dyskutowali przede wszystkim o walce z terroryzmem i sytuacji na Bałkanach. Amerykanie są za tym, by ograniczyć o 1/3 liczące 18 tysięcy ludzi międzynarodowe siły w Bośni. Sekretarz generalny sojuszu, lord Robertson zapowiedział natomiast, że NATO zwiększy liczbę jednostek gotowych do szybkiego wykorzystania w rejonach położonych z dala od granic Sojuszu.


Czeski parlament najprawdopodobniej wyrazi zgodę na wysłanie czeskich żołnierzy do Afganistanu. Rząd jednomyślnie zadecydował o tym. (mon)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)