Dzień przed demonstracją szef związkowców zatrzymany
Policja na polecenie Prokuratury Wrocław-Psie Pole zatrzymała Bogusława Ziętka, przewodniczącego Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Działacz związku Patryk Kosela przypomina, że w piątek w Poznaniu ma odbyć się demonstracja pracowników HCP Cegielski w Poznaniu, w której udział zapowiedziała jego organizacja. - Ależ pan Ziętek będzie na tej demonstracji - mówi Wirtualnej Polsce Małgorzata Klaus, rzecznik Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. - W charakterze świadka został doprowadzony przez policję, bo nie zgłaszał się wcześniej na wezwania. Zostanie zwolniony do domu po złożeniu zeznań - dodaje.
Jak informuje Patryk Kosela w komunikacie przesłanym Wirtualnej Polsce, Bogusław Ziętek został zatrzymany w Katowicach i wyprowadzony przez funkcjonariuszy z siedziby Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". Informację o zatrzymaniu potwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską mł. asp. Marek Wręczycki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Zatrzymanie Bogusława Ziętka ma związek - jak czytamy w komunikacie - ze strajkiem pracowników FagorMastercook (dawniej Wrozamet) we Wrocławiu z 2 czerwca 2008 roku. Zdaniem prokuratury strajk był nielegalny. Informację tę potwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską Małgorzata Klaus. - Pan Bogusław Ziętek nie usłyszał zarzutów w tej sprawie, zeznaje jako świadek. Po złożeniu zeznań zostanie wypuszczony do domu.
Prokurator Małgorzata Klaus powiedziała, że zarzuty usłyszały już trzy osoby. Prokuratorzy nie chcą ujawnić, jaki jest związek Bogusława Ziętka ze strajkiem - wiadomo, że nie było go w tym czasie we Wrocławiu.
Dlaczego prokuratura zdecydowała się na przesłuchanie właśnie teraz? - Po prostu zaszła potrzeba złożenia zeznań, pan Ziętek nie zgłaszał się na wezwania i prokurator podjął decyzję o doprowadzeniu go. Nie bierzemy pod uwagę żadnych innych okoliczności czy mających się odbyć demonstracji - mówi rzecznik prokuratury.
Kosela podkreśla w komunikacie przesłanym Wirtualnej Polsce, że do zatrzymania Ziętka doszło na dzień przed demonstracji pracowników HCP Cegielski w Poznaniu. Przypomina, że "Sierpień 80" zapowiedział swój w niej udział.
"To nie będzie spokojna manifestacja"
Organizowana przez NSZZ Solidarność demonstracja ma być największą tego typu akcją w tych zakładach od 1956 roku. - Będziemy manifestować w obronie miejsc pracy w zakładzie, który jest symbolem walki o prawa robotnicze - zapowiadał szef NSZZ Solidarność Wielkopolska Jarosław Lange.
Związkowcy domagają się zagwarantowania środków na odprawy i pieniędzy na bieżące wypłaty. Domagają się również przygotowania programu restrukturyzacji i programu naprawczego oraz opracowania nowej strategii ekonomicznej dla zakładów Cegielskiego.
- To nie będzie spokojna manifestacja, bo weźmie w niej udział kilka tysięcy osób i trudno zapanować nad nastrojami rozgoryczonych pracowników - mówił Solidarności w Cegielskim, Tadeusz Pytlak. Organizatorzy przewidują, że w proteście weźmie udział dwa tysiące osób.