Dzień Ojca - pikieta przed Sądem Okręgowym w Warszawie
Po rozwodzie na ojców nakłada się tylko
obowiązek alimentacyjny, a ogranicza prawo do wychowywania - uważa
prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca Krzysztof
Łapaj, który wraz z dwoma innymi członkami stowarzyszenia
pikietował przed Sądem Okręgowym w Warszawie.
23 czerwca obchodzony jest Dzień Ojca i w tym dniu pikietujemy, aby zasygnalizować problem ojców w Polsce i zaprotestować przeciwko bezprawiu, które panuje w sądach rodzinnych - powiedział Łapaj.
Według Łapaja, "ojcowie pozbawiani są prawa do wychowywania, a egzekwowane są tylko alimenty. Ojciec jest traktowany jak dojna krowa". Ocenił, że sądy zasądzają zbyt wysokie alimenty.
Często ojcom przyznaje się 2 godziny widzenia z dzieckiem co drugą sobotę, a jak w ciągu 4 godzin w miesiącu wychować dziecko, zbudować z nim więzi? Ja bym chciał zjeść z nim śniadanie, odprowadzić do szkoły, odrobić lekcje, pograć w piłkę - podkreślił.
Według badań prof. Marii Jarosz z Polskiej Akademii Nauk, w 97% rozwodów prawo do opieki nad dzieckiem przyznawane jest matkom, a pozostałe 3% to matki, które są chore lub nie chcą podjąć się opieki - powiedział Łapaj.
Jak poinformował, stowarzyszenie przygotowuje propozycje zmian legislacyjnych, m.in. postulować będzie zwiększenie czasu opieki nad dzieckiem przez ojca po rozwodzie.
Dodał, że członkowie stowarzyszenia spotykają się w każdy poniedziałek w godz. 16.30-19.00 przy ul. Na uboczu 3 w Warszawie. Podczas spotkań udzielamy porad koleżeńskich, które są często więcej warte od porad prawników- zaznaczył. Stowarzyszenie ma również 19 oddziałów regionalnych. Informacje o działalności stowarzyszenia można znaleźć na stronie internetowej www.zgsopo.z.pl.
Łapaj pytany przez dziennikarzy, dlaczego tak mało przedstawicieli stowarzyszenia wzięło udział w pikiecie, oparł, że "jeżeli ktoś chce problem zauważyć, to zrobi to niezależnie od wielkości pikiety".