Dzień Nauki Polskiej. Minister Czarnek wręczy nagrody
To okazja do uznania dokonań wszystkich naukowców. 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To święto ustanowione przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2020 roku z inicjatywy partii rządzącej. W sobotę wieczorem w sieci oglądać będzie można transmisję uroczystej gali, zorganizowanej przez ministra Przemysława Czarnka.
Szef resortu Edukacji i Nauki wręczy nagrody wyróżnionym naukowcom, działającym w różnych dziedzinach. Wyróżnienia ministerstwa przyznane zostaną w pięciu kategoriach: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej. Dodatkowo nagrodzeni też zostaną laureaci Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową.
Wydarzenie uświetni występ artystyczny zespołu City Strings Duo oraz multimedialny pokaz "Niebo nad Warszawą" przygotowany przez Centrum Nauki Kopernik. Galę oglądać można będzie o godz. 20 na profilach Ministerstwa Edukacji i Nauki na Facebooku oraz w serwisie Youtube.
Dzień Nauki Polskiej. Minister Czarnek wręczy nagrody
Dzień Nauki Polskiej, ustanowiony dwa lata temu, przypada na 19 lutego. To rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Projektodawcy występujący z inicjatywą wskazywali, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego, a odkrycia polskich badaczy wywierały ogromny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości.
Święto - jak przypomina piątkowy komunikat ministerstwa nauki - ma stanowić inspirację do podejmowania przedsięwzięć naukowych oraz wzmacniać zainteresowanie nauką. Resort przypomina też wiele postaci Polaków, którzy mają wielkie zasługi - Mikołaja Kopernika, Marię Skłodowską-Curie, Jana Czochralskiego, Ignacego Łukasiewicza, Ignacego Domeyko, a także Ludwika Hirszfelda i Zbigniewa Religę.
Obchodzone w Polsce po raz trzeci święto zostało uznane za ważny dzień już na wielu polskich uczelniach i w ośrodkach badawczych. Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest też w Centrum Nauki Kopernik.