Trwa ładowanie...

Dzień Kobiet 2019. Co to za święto, skąd się wzięło i jak jest obchodzone w Polsce?

Dzień Kobiet już 8 marca. Sprawdź, co to za święto, jaka jest jego historia i jak jest obchodzone w Polsce.

Share
Dzień Kobiet 2019. Co to za święto, skąd się wzięło i jak jest obchodzone w Polsce?
Źródło: East News
dqolu19

Dzień Kobiet – jaka jest historia tego zwyczaju?

Historia Dnia Kobiet sięga przełomu XVIII I XIX w. i wywodzi się z działań ruchu feministycznego.

Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzony był 8 marca 1908 r. w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz w obronie praw kobiet pochodzących z klasy robotniczej, które w tamtym okresie miały niską pozycję społeczną.

dqolu19

Na samym początku święto miało stanowić okazję do walki kobiet o równouprawnienia w sferze publicznej. W każdym z krajów przypadało w innym terminie, jednak w 1914 r. zostało ujednolicone i ustalono datę 8 marca.

Dzień kobiet – jak święto pań wyglądało w Polsce i jak jest obchodzone?

Dzień Kobiet w Polsce obchodzono już od 1924 r. Po zakończeniu II Wojny Światowej 8 marca zyskało status święta narodowego.

W Polsce święto zdobyło ogromną popularność w czasach PRL. W latach 70. kultywowana była tradycja wręczania kwiatów — na początku goździków, a później tulipanów. Tego dnia publikowano również portrety kobiet z różnych obszarów życia gospodarczego. W szkołach oraz zakładach pracy obchodzenie Dnia Kobiet było obowiązkiem.

Obecnie z okazji Dnia Kobiet w naszym kraju każdego roku organizowane są feministyczne manify — demonstracje dotyczące równego traktowania obydwu płci.

dqolu19

Podziel się opinią

Share
dqolu19
dqolu19
Więcej tematów