Trwa ładowanie...
d2j6wim
kościół
15-01-2008 11:00

Dzień Judaizmu w polskim Kościele

Po raz jedenasty obchodzony będzie Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu w 1997 roku. Przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność
Chrześcijan.

d2j6wim
d2j6wim

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu są słowa zaczerpnięte z Pisma Świętego: "Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę".

Dyrektor Instytutu Studiów nad Judaizmem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Waldemar Chrostowski podkreślił, że istotą Dnia Judaizmu jest "religijny wymiar naszej tożsamości", tzn. zdanie sobie jeszcze raz sprawy, że "jako chrześcijanie oraz wyznawcy judaizmu jesteśmy dziećmi jednego Boga, że mamy w naszej wierze w Boga bardzo wiele wspólnego". A skoro tak, to "powinno być też dużo wspólnego w naszym postępowaniu i działaniu".

Zdaniem ks. Chrostowskiego, trzeba dołożyć wszelkich starań, żeby nasze braterstwo było widoczne na poziomie historycznym, czyli we wspólnych początkach, wspólnym rodowodzie, ale również w życiu codziennym, zwłaszcza w życiu religijnym.

Ks. Chrostowski ocenia, że dialog katolicko-judaistyczny napotyka na poważne trudności. Jego zdaniem, przyczyną tego jest nagromadzenie się przez wiele lat wrogości, niechęci, uprzedzeń, a przede wszystkim brak wzajemnego zaufania. I na tym polega istota obecnego impasu w dialogu katolicko-judaistycznym - powiedział ks. Chrostowski.

d2j6wim

Przypomniał, że przez prawie 2000 lat - od czasów zaistnienia chrześcijaństwa i judaizmu rabinicznego - relacje chrześcijaństwa i judaizmu były naznaczone różnymi stereotypami i uprzedzeniami. Trudno byłoby to wszystko, co "złe" i co "gnuśne" wyplenić w ciągu kilku czy kilkunastu lat, a nawet za życia jednego czy drugiego pokolenia. "To jest wprost niemożliwe" - uważa ks. Chrostowski. Jednocześnie widzi on jednak istotny postęp w tym dialogu.

W latach 80. i 90. i na początku XXI wieku - generalnie za pontyfikatu Jana Pawła II - dało się pod tym względem zrobić bardzo dużo dobrego. I Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce też jest owocem pontyfikatu Jana Pawła II - podkreślił ks. profesor.

Dodał, że to, co najważniejsze w relacjach pomiędzy wyznawcami obu religii dokonuje się w naszym sumieniu. I w tym zakresie powinna być prowadzona bardzo gruntowna praca, która by nasze wzajemne nastawienie do siebie zmieniała - zaznaczył ks. Chrostowski.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 roku pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Do tej pory obchodzony był dziesięć razy w różnych miastach Polski.

d2j6wim

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich. Komitet powołany w 1996 r. jest kontynuacją Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Według przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotra Kadlcika, obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast Żydów w Polsce mieszka ok. 20 tys. Dzień Judaizmu obchodzony jest także przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech i Austrii, a w tym roku także w Holandii.

d2j6wim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j6wim
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj