Dzień Holokaustu - znicze i kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta
Z okazji Międzynarodowego Dnia Holocaustu pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie zapłonęły znicze, a przedstawiciele rządu, władz stolicy i harcerzy złożyli tam kwiaty. Odmówiono modlitwę ekumeniczną.
Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka powiedziała, że chodzi o to, aby tak żyć, by "pozostała po nas jasna smuga, a nie czarna dziura". - Sprawiedliwi wśród narodów świata pozostawili po sobie jasną smugę. A co my możemy zrobić? Możemy pamiętać - mówiła.
Także przedstawiciele uhonorowanych tytułem sprawiedliwych wśród narodów świata za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej, oddali hołd pomordowanym. Wśród 20 tys. sprawiedliwych na świecie jest ponad 6 tys. Polaków.
Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński podkreślił, że pamięć o zagładzie trwa. - Będziemy chronić tę pamięć, by ocalić od zapomnienia - zapewnił.
W uroczystości wzięli udział także: marszałek senatu Bogdan Borusewicz, sekretarz Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik oraz przedstawiciele Rady Wspólnej Chrześcijan i Żydów i społeczności żydowskiej.
Na placu przed pomnikiem ustawiono instalacje, przypominające kominy komór gazowych wśród brył lodu. Odczytano także fragmenty wspomnień o Żydach, ocalonych przez Polaków. Na zakończenie odmówiono modlitwę ekumeniczną: psalmy i kadisz - żydowską modlitwę za zmarłych. Wystąpił także kantor Shmuel Barzilai z Wiednia.
W domach wokół Placu Bohaterów Getta płonęły w oknach świece. O zapalenie świec apelował m.in. metropolita lubelski abp Józef Życiński, a także przedstawiciele środowisk żydowskich.
Po raz czwarty obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście; we wtorek przypada także 64. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Podczas drugiej wojny światowej w wyniku zakrojonego na szeroką skalę niszczenia narodu żydowskiego - zginęło 5-6 mln Żydów, w tym - wg różnych szacunków - od 2,6 do 3,3 mln polskich Żydów.