Świat"Dzień gniewu" w kolejnym kraju arabskim - są zabici

"Dzień gniewu" w kolejnym kraju arabskim - są zabici

Tysiące szyickich demonstrantów zebrały się na głównym placu w stolicy Bahrajnu, domagając się większych swobód politycznych. To już drugi dzień demonstracji w Bahrajnie, zainspirowanych wydarzeniami w Egipcie.

Siły bezpieczeństwa nie próbowały uniemożliwić tłumom wejścia na Plac Perłowy w Manamie, "przemianowany" przez demonstrantów na Plac Narodu. Uczestnicy manifestacji machają flagami Bahrajnu i skandują "nie sunnici, nie szyici, wszyscy jesteśmy Bahrajńczykami". Niektórzy domagają się też obalenia reżimu.

Wcześniej tego dnia szyicki opozycyjny blok w parlamencie Bahrajnu, al-Wifak, zawiesił swoje członkostwo w tym zgromadzeniu w reakcji na śmierć dwóch szyitów w starciach z policją podczas antyrządowych demonstracji. Szyicka większość w tym królestwie, stanowiąca ok. 70% ludności, uskarża się, że jest dyskryminowana przez rządzącą dynastię sunnicką.

Policja Bahrajnu użyła we wtorek gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom biorącym udział w kondukcie pogrzebowym mężczyzny zabitego w poniedziałkowych starciach podczas antyrządowego "Dnia Gniewu". Telewizja Al-Dżazira poinformowała, że kolejna osoba zginęła w starciach, do których doszło w trakcie pogrzebu.

Król Bahrajnu szejk Hamad ibn Isa al-Chalifa w telewizyjnym wystąpieniu wyraził ubolewanie z powodu śmierci "naszych dwóch synów" i zapowiedział śledztwo. Zapewniał, że pokojowe protesty są w Bahrajnie legalne.

Bahrajn, w którym stacjonuje amerykańska V Flota, uważany jest przez swoich sojuszników - Arabię Saudyjską i USA - za zaporę przed wpływami szyickiego Iranu w regionie.

Poseł rezygnuje z powodu śmierci

Szyicki opozycyjny blok w parlamencie Bahrajnu, al-Wifak, zawiesił swoje członkostwo w tym zgromadzeniu po tym jak dwóch szyitów zginęło w starcach z policją podczas antyrządowych demonstracji - poinformował jego przedstawiciel. W ciągu dwóch dni protestów zginęły dwie osoby.

- To pierwszy krok. Chcemy zobaczyć dialog - oświadczył Ibrahim Mattar, parlamentarzysta z al-Wifak. - W najbliższych dniach albo wystąpimy ze zgromadzenia albo w nim zostaniemy.

Szyicki blok ma 18 przedstawicieli w liczącym 40 miejsc parlamencie.

Policja Bahrajnu użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom biorącym udział w kondukcie pogrzebowym mężczyzny zabitego w poniedziałkowych starciach podczas antyrządowego "Dnia Gniewu" - podali świadkowie. Według nich we wtorek zginęła kolejna osoba.

22-letni mężczyzna został zastrzelony w poniedziałek w starciach w miejscowości Daih, kiedy siły bezpieczeństwa próbowały zaprowadzić spokój w szyickich regionach kraju, w którym sunnicka rodzina królewska rządzi szyicką większością.

- Zostali rozpędzeni przy pomocy gazu łzawiącego w pobliżu szpitala, a następnie zebrali się ponownie - relacjonuje Mattar.

Starcia w trakcie pogrzebu

Potwierdził też, że we wtorek zmarł drugi protestujący, ale nie jest pewne, czy został zabity, czy zmarł z powodu odniesionych w poniedziałek ran. Al-Dżazira podała, że człowiek ten zginął w starciach, do których doszło w trakcie pogrzebu.

Ministerstwo spraw wewnętrznych podało na Twitterze, że złożyło kondolencje rodzinie zabitego w poniedziałek oraz że podejmie kroki prawne, jeśli okaże się, że użycie w poniedziałek siły było nieuzasadnione.

Szyici na ulicach

Zdaniem przebywających w kraju dyplomatów demonstranci z Bahrajnu, którzy zwołują się na Facebooku i Twitterze, mogą być sygnałem, czy na ulice wyjdą większe grup szyitów zwiększając presję na rząd, by przeprowadził reformy i zapewnił im większe wpływy.

Zdaniem analityków, szersze protesty w Bahrajnie mogą zachęcić do podobnych działań szyitów marginalizowanych w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, która jest największym na świecie eksporterem ropy naftowej.

Władze Bahrajnu zaoferowały rekompensaty pieniężne osobom poszkodowanym podczas "Dnia Gniewu", co zdaniem Reutersa może świadczyć o tym, że nie chcą dopuścić, by niezadowolenie szyitów przerodziło się w masowe protesty podobne do tych, które doprowadziły od upadku władz w Tunezji i Egipcie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)