PolskaDzień Europy

Dzień Europy

Festyny, panele dyskusyjne, spotkanie z komisarz unijną Danutą Huebner, żółte i niebieskie kwiaty rozdawane w centrum Warszawy - tak będziemy obchodzić Święto Unii Europejskiej.

W Warszawie odbiorą nagrody najlepsi dziennikarze, którzy zajmują się sprawami Unii. Europejski Mikrofon, przyznany przez kolegów-dziennikarzy, otrzyma brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Dziennikarzom telewizyjnym i prasowym zostaną przyznane Europejskie Pióro i Ekran Roku.

Marzena Guz-Vetter z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce zauważyła, że unijna tematyka jest coraz trudniejsza dla dziennikarzy. Przed 2004 rokiem niektóre problemy można było potraktować ogólnikowo, teraz trzeba się znać na połowie dorszy, czy podatku VAT - tłumaczyła.

Anna Radwan - dyrektor Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana uważa, że w Dniu Europy warto sobie przypomnieć wartości, którymi kierowali się założyciele Unii Europejskiej. Chcieli żeby Europa była bezpieczna i żeby się rozwijała.

Z inicjatywy Austrii, która w tym półroczu kieruje pracami Unii Europejskiej, we wszystkich europejskich stolicach odbędą się spotkania literackie połączone ze słodkim poczęstunkiem. W Warszawie, o Unii będzie można podyskutować w kawiarni "Nowy Świat". Rozpoczęcie o godzinie 10. Warszawiacy, którzy przyjdą na spotkanie, będą mogli spróbować mazurka kajmakowego i tiramisu.

Anna Radwan poinformowała, że organizatorzy corocznej parady, zaplanowanej na najbliższą sobotę zrobią ukłon w stronę austriackiej prezydencji. Parada Schumana tym razem rozpocznie się walcem wiedeńskim.

Dzień Europy został ustanowiony na pamiątkę ogłoszenia w 1950 roku deklaracji, nazwanej "planem Schumana". Francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił w nim projekt zjednoczenia europejskich producentów węgla i stali. Dało to początek Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)