ŚwiatDzień "Antydziękczynienia"

Dzień "Antydziękczynienia"

Kiedy Amerykanie święcili Dzień Dziękczynienia, upamiętniający początki trudnego życia imigrantów z Europy, grupa Indian - rdzennej ludności Ameryki - na wyspie Alcatraz w Zatoce San Francisco obchodziła "Antydziękczynienie" na pamiątkę utraty swych ziem na rzecz
przybyszy z Europy.

24.11.2005 | aktual.: 25.11.2005 06:32

To dla nas najsmutniejszy dzień - powiedział AFP Bear Lincoln z plemienia Wailikie, który dokonał rytualnego oczyszczenia ziemi i wypędzenia złych duchów w modlitewnym kręgu, utworzonym przez ok. 1000 Indian amerykańskich.

Wielkim błędem z naszej strony było udzielenie pomocy przybyłym w przeżyciu tej pierwszej zimy. Zdradzili nas bowiem, gdy tylko odzyskali siły - dodał.

Mieszkańcy USA obchodzą w ostatni czwartek listopada Święto Dziękczynienia (Thanksgiving), będące najpowszechniej celebrowanym świętem w roku. Wszyscy zasiadają do tradycyjnej kolacji z pieczonym indykiem, w towarzystwie najbliższej rodziny oraz zaproszonych przyjaciół i znajomych.

Tradycja tego posiłku wywodzi się z wieczerzy, jaką pielgrzymi, pierwsi imigranci w Nowym Świecie, zjedli w 1621 roku z Indianami z plemienia Wampanoag, dziękując Bogu za udane plony. Uczestniczyło w niej około 50 angielskich osadników i niecała setka tubylców, którzy nauczyli przybyszy uprawy ziemi w nowych warunkach i polowania na dzikie indyki. Pomogli w ten sposób europejskim imigrantom przetrwać najtrudniejsze początki.

Na wyspę Alcatraz przybyło w czwartek ok. 3000 osób. Przywożę tu me dzieci co roku, bo chcę, by znały inną wersję historii - powiedziała 41-letnia Erin Alexander. Według niej obchody "Antydziękczynienia" od 12 lat z każdym rokiem zyskują więcej uczestników.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)