Dzięki nowelom przejrzysty nabór pracowników administracji
Nowelizacje ustaw o służbie cywilnej i
pracownikach samorządowych mówią w zasadzie o tym samym -
wprowadzają otwarty i konkurencyjny nabór pracowników do
administracji publicznej - powiedział w Senacie szef
Służby Cywilnej Jan Pastwa. Przyznał, że zmiany wprowadzone
nowelami, choć bardzo ważne, mają jedynie fragmentaryczny
charakter.
Nowelizacje, nad którymi debatowali senatorowie, wprowadzają obowiązek podawania do wiadomości publicznej zawiadomienia o wolnych miejscach pracy w samorządach i urzędach administracji państwowej, nazwisk kandydatów oraz informacji, kto dane stanowisko obejmie.
Senatorowie zwracali uwagę, że choć zmiany zapisane w nowelach są bardzo pożądane, to należałoby uregulować także inne kwestie stwarzające pole do nadużyć w administracji publicznej. Według Teresy Liszcz (Blok Senat 2001), nowelizacje to krok w dobrym kierunku, aczkolwiek potrzebne są dalsze korekty.
Pastwa przypomniał, że już w 2000 roku jego urząd przedstawił premierowi Jerzemu Buzkowi "cały pakiet zmian" przygotowany przez Radę Służby Cywilnej. Jak powiedział, projekt ten utknął, za rządów Leszka Millera, na poziomie uzgodnień międzyresortowych. Pojawiło się ponad 1200 rozbieżności - poinformował. Przypomniał, że projekty omawianych przez Senat nowelizacji ustaw o służbie cywilnej i pracownikach samorządowych wniósł rząd Marka Belki.
Do nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych senatorowie nie zgłosili żadnych poprawek. Do drugiej - o służbie cywilnej - zgłoszono ich 7: cztery komisyjne i trzy autorstwa senatora Zbyszka Piwońskiego (SLD-UP), które - jak wyjaśnił ich autor - "usuwają nieścisłości" w nowelizowanych ustawach.
Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej wprowadza obowiązek publikowania (m.in. w internecie) informacji o wszystkich wolnych stanowiskach w urzędach państwowych. Jawne mają też być nazwiska kandydatów ubiegających się o posadę w urzędzie oraz to, kto ją zdobędzie.
Równolegle te same zasady ustawa wprowadza w innych jednostkach administracji rządowej - agencjach, funduszach, ZUS, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ustawa obejmie ponad 100 tys. stanowisk. Także szef Służby Cywilnej i jego zastępca muszą być wyłaniani w drodze konkursu.
W nowelizacji znalazła się zasada, że pełnienie obowiązków na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej można powierzyć tylko członkowi korpusu służby cywilnej (urzędnikowi mianowanemu) najwyżej na 6 miesięcy. Będzie można je przedłużyć tylko raz, na kolejne 3 miesiące.
Także nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych zakłada, że informacje o naborze na stanowiska urzędnicze w samorządach terytorialnych będą musiały być umieszczenie m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy informacyjnej w danym urzędzie. Ogłoszony do wiadomości publicznej będzie musiał być też wynik postępowania wraz z jego uzasadnieniem.